POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Stacja - historia i infrastruktura :: Infrastruktura techniczna :: Refugium "Lions Rump"

Refugium "Lions Rump"


Refugium Nr 2. tzw. „Taturowa chata” (16m²) jest zlokalizowane na zachodnim brzegu Zatoki King George, obok Lions Rump, tuż przy granicy ASPA 151, około 35km od stacji.
W drewnianym budynku znajdują się miejsca do spania dla 4 osób (dwa łóżka piętrowe), zbiornik na wodę słodką (pobieraną ręcznie z potoku), zlew i prysznic z wodą ogrzewaną w płaszczu wodnym pieca, kuchenka gazowa, mały przedsionek oraz dwa pomieszczenia magazynowe (techniczne i spożywcze). Na poddaszu mogą spać dodatkowo 2-3 osoby (bez wygód). 
 
 
Dostep do refugium jest tylko od strony wody.
Przewóz ludzi zależy od pogody i jest dosyć trudny, gdyż trzeba wypłynąć z Zatoki Admiralicji na wody Cieśniny Bransfielda i płynąć daleko od brzegu ze względu na podwodne skały. Na otwartym morzu, nawet przy dobrej pogodzie należy liczyć sie z dwumetrowymi falami. Przy bardzo dobrej pogodzie (spokojne morze) zodiak płynie tam ze stacji około godziny. Przy gorszych warunkach bywa, że ponad 3 godziny.
Lądowanie trudniejsze niż na "Demay'u" - wieksza fala przybojowa.
Ze względów bezpieczeństwa podróż zawsze musi odbywać się w dwie jednostki, a zodiaki muszą zabierać zapasowe silniki. (TJ)
 
 
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA