INSTYTUT BIOCHEMII I BIOFIZYKI PAN
ZAKŁAD BIOLOGII ANTARKTYKI STRONA ARCHIWALNA

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, Zakład Biologii Antarktyki :: Ogłoszenia :: Warunki uczestnictwa w Wyprawie :: Podróż do Antarktyki i z powrotem

Podróż do Antarktyki i z powrotem


Zaopatrzenie Polskiej Stacji Antarktycznej „Arctowski” odbywa się tylko raz w roku, drogą morską.
 
Główna część ekipy nowej wyprawy (grupa zimowa) podróżuje na pokładzie czarterowanego statku (w ostatnich kilku latach jest to m/v „Polar Pioneer”– dawny rosyjski statek badawczy, pływający obecnie jako statek turystycznych).
Statek wypływa z Gdyni około 3 września, zabierając członków grupy zimującej i letniej oraz bagaż całej wyprawy: sprzęt, części zamienne, bagaż prywatny polarników, część żywności. Po drodze – zazwyczaj w Goeteborgu – do zbiorników statkowych tankowane jest 120-150 ton paliwa dla stacji oraz – w Argentynie, w Mar del Plata – kolejna część żywności (warzywa, owoce, mleko, itd.).
Podróż morska z Gdyni do Stacji trwa łącznie około 42 dni, natomiast z Mar del Plata do Stacji - około tygodnia.

Członkowie grupy letniej (którzy pozostaną na stacji do lutego-marca) mogą (jeśli posiadają fundusze) dolecieć samolotem do Argentyny i dosiąść się na statek w Mar del Plata. Dalej wszyscy razem płyną już bezpośrednio na „Arctowskiego”.

Po dotarciu do Zatoki Admiralicji odbywa się rozładunek, który przeprowadzają wspólnie członkowie grupy wyjeżdżającej i przyjeżdżającej. W zależności od warunków pogodowych operacja ta trwa 3-4 dni. Następnie statek zabiera polarników, którzy ukończyli właśnie zimowanie do Ushuaia w Argentynie, skąd dalej samolotami wracają do kraju.
Członkowie grupy letniej nowej wyprawy (naukowcy i technicy, w tym również kucharz) wracają pod koniec marca do Ushuaia w Argentynie na pokładzie statku wyprawowego i dalej samolotami do kraju.

ZBA gwarantuje wszystkim uczestnikom Wyprawy darmowy transport czarterowanym statkiem pomiędzy Polską (lub Ameryką Południową) a Antarktydą i na trasie powrotnej.

ZBA nie może zagwarantować transportu tym, którzy skończyli swoją pracę i chcieliby wcześniej wrócić do kraju.
Połączenia te są zazwyczaj płatne i na finansowanie takiej podróży, dodatkowe diety i zmianę rezerwacji musi wyrazić zgodę Dyrektor ZBA oraz Kierownik Wyprawy (dotyczy to członków ekspedycji opłacanych ze SPUB) lub kierownik grantu (dotyczy to naukowców finansowanych z grantów).
.
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2016 IBB PAN ZBA