INSTYTUT BIOCHEMII I BIOFIZYKI PAN
ZAKŁAD BIOLOGII ANTARKTYKI STRONA ARCHIWALNA

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, Zakład Biologii Antarktyki :: Dlaczego Antarktyka? :: Racje gospodarcze

Racje gospodarcze

Na terenie Antarktyki znajdują się złoża ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wiele innych atrakcyjnych surowców mineralnych włączając do nich uran. Jednak istniejące porozumienia uzgodnione w ramach Układu Antarktycznego nie pozwalają jak do tej pory na ich eksploatację. Zupełnie odmiennie wygląda problem z naturalnymi biologicznymi zasobami żyznego Oceanu Lodowatego, który też należy też do Antarktyki.

Zasoby biologiczne Oceanu Lodowatego od 200 lat były rabunkowo, a obecnie są intensywnie eksploatowane. Początkowo, jeszcze w XIX, działalność człowieka doprowadziła do katastroficznej redukcji populacji fok, następnie (zwłaszcza na początku XX wieku) odłowione zostały niemal całe populacje większych a potem i mniejszych gatunków wielorybów. W latach siedemdziesiątych XX wieku był nieograniczony popyt na antarktyczne ryby, w intensywnej eksploatacji łowisk uczestniczyła również nasz flota. Obecne rozważa się granicę bezpiecznego odłowu kryla. Rocznie odławia się 0.5 mln ton tego skorupiaka i istnieje silna presja (hamowana przez CCAMLR oraz ustalenia ATCM/CEP), na zwiększenie tego limitu. Polska flota nie wytrzymała silnej konkurencji przy połowach kryla wymagających wprowadzenia nowych zaawansowanych technologii łowieckich i przetwórczych. Obecnie wielkość połowów jest ustalana i kontrolowana przez zespoły ekologów działających w CCAMLR.

Tak więc Polska miała swój kilkuletni okres intensywnego korzystania z zasobów biologicznych Oceanu Lodowatego a nasza stała obecność w Antarktyce pozwala zawsze do tych tradycji powrócić. Należy również uważnie śledzić nastroje związane z przygotowywaniem się różnych państw do przyszłej eksploatacji złóż mineralnych. W tych dążeniach Polska nie znajduje się na pozycji straconej należąc do 28 państw posiadających prawo głosu w kluczowych sprawach antarktycznych. (AT)
 
 
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2016 IBB PAN ZBA