ANTARKTYKA

Antarktyka :: Ciekawostki :: Mikroorganizmy pod lodem...

Mikroorganizmy pod lodem...


Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oraz Dartmouth College odnaleźli mikroorganizmy w próbkach spod Lodowca Taylora (McMurdo Dry Valleys).
 
Materiał pobrano z Blood Falls, czerwonych potoków solanki wypływających okresowo spod czoła lodowca, których kolor jest wynikiem dużej zawartości związków żelaza.
Naukowcy podejrzewają, że podlodowcowa solanka jest pozostałością po morskim fjordzie, który został odizolowany od reszty oceanu około 1,5 – 2 mln lat temu, gdy poziom wód morskich zaczął opadać. W tym samym czasie powstawał Lodowiec Taylora, który „nakrył” odcięty zbiornik lodową czapą. W ten sposób utworzyło się zimne, pozbawione tlenu i dostępu do światła słonecznego środowisko.
Analiza genetyczna potwierdziła istnienie pod lodem kilku typów mikroorganizmów, które potrzebną do życia energię zdobywają przetwarzając związki siarki i żelaza. Ich bazą pokarmową jest zapewne materia organiczna znajdująca się na dnie zbiornika w czasie, gdy został on odcięty od świata.
 
Odkrycie to rzuca nowe światło na sposób, w jaki niektóre formy życia mogą przetrwać w najbardziej nawet skrajnych i nieprzyjaznych warunkach, np. w czasie całkowitego zlodowacenia Ziemi pod koniec prekambru (hipoteza Ziemi Śnieżki) albo – jak podejrzewają niektórzy naukowcy – na Marsie lub jednym z księżyców Jowisza. (AK)
 
 
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA