POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wyprawy :: 34. Wyprawa (2009 - 2010) :: Polski Program Badań Podwodnych w Antarktyce 2009 - 2010 :: Relacje z nurkowań

Relacje z nurkowań


Przygotowania
 
Opis pogody z drugiej połowy listopada 2009:
Pochmurno. Ciągle wieje wiatr z S lub SW (wiatr z południa czyli od kontynentu Antarktycznego to wiatr zawsze bardzo zimny), wpycha do zatoki growlersy (duże odłamu lodowe) pak i gruz lodowy, ciągnący się długimi pasmami. Część Zatoki Admiralicji nadal jest pod lodem. Na Cieśninie Bransfielda, która oddziela Szetlandy Południowe (i naszą wyspę) od Półwyspu Antarktycznego widać dużo gór lodowych. Niektóre z nich – stołowe mają długość kilkuset metrów.
więcej >>  
 
 
Wyspa Dufayel (Fiord Ezcurra)
 
29 grudnia, po kilku nurkowaniach w sąsiedztwie Stacji (na Jedynka Point), mających na celu skonfigurowanie i sprawdzenie sprzętu oraz aparatu fotograficznego i oświetlenia, popłynęliśmy zodiakiem na kolejne nurkowanie w głąb fiordu Ezcurra – jednej z odnóg Zatoki Admiralicji. Celem naszego dzisiejszego zejścia pod wodę jest wykonanie zdjęć organizmów bentosowych zamieszkujących dno w transekcie od głębokości 25 m do powierzchni co 5 m. W sumie musimy wykonać po 10-15 zdjęć na każdej głębokości, tak aby pokryły powierzchnię około 2 m2. Po późniejszej analizie określimy skład gatunkowy oraz zagęszczenia bezkręgowców bentosowych: gąbek, strzykw, ukwiałów, rozgwiazd, jeżowców, mięczaków, wstężnic oraz drobnych skorupiaków równonogich i obunogich.
więcej  >> 
 
 
Zatoka Herve Cove (Fiord Ezcurra)
 
Po zakończeniu dokumentacji fotograficznej dna południowych stoków podwodnych wyspy Dufayel przenieśliśmy się na drugą stronę fiordu do małej zatoki Herve Cove. Zatoczka ta wcina się łukiem pod skały przykryte lodową czapą, natomiast od strony fiordu jest „odgrodzona” podwodnym wypłyceniem (kosą) na głębokości 2-3m. Naszym zamiarem jest wykonanie zdjęć w kolejnych trzech transektach na tych samych głębokościach jak przy wyspie Dufayel.
 więcej  >> 
 
 
 
 
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA