POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne 2010

Wiadomości archiwalne 2010


 
30 grudnia
-
Na pokładzie zaprzyjaźnionego statku wycieczkowego "Star Princess" na stację dotarły kolejne 4 osoby:  Anna Mozer i Mateusz Zabłocki - geolodzy z grupy letniej oraz dwójka współpracujących z ZBA PAN naukowców z Włoch.
Nie obyło sie oczywiście bez problemów - w wyniku zamieszania, jakie panuje na lotniskach tranzytowych ich bagaże utknęły gdzieś w Paryżu lub Rio de Janeiro.
 
W okolicach stacji pojawił się egzotyczny gość - pingwin królewski. Najbliższa kolonia lęgowa tego gatunku znajduje się aż na Georgii Południowej.
24 grudnia
-
Wieczerza wigilijna na "Arctowskim"  z gośćmi z Amerykańskiej Stacji "Copacabana" oraz załogą jachtu "Selma"
22 grudnia
-
Życzenia świąteczne z "Arctowskiego"
14 grudnia 
-
Dziś dotarły do nas smutne wieści:
 
W Kanale Beagle rozbił się polski jacht "Nashachata", płynący z Port Lockroy w Antarktyce do Ushuaia. W kolejnym etapie rejsu miał odwiedzić Stację "Arctowski".....
13 grudnia 
-
Nastąpił odbiór końcowy nowych zbiorników paliwowych na Stacji "Arctowski" wykonanych przez Firmę MMPetro Sp. z o.o., definitywnie i z pełnym sukcesem kończący realizację inwestycji pod nazwą: "Usprawnienie gospodarki paliwowej w Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego" (Decyzja MNiSW Nr 5387/IB90/2007 z dn. 10 maja 2007 r. o przyznaniu dotacji celowej).
 
  
listopad
 
-
Właściwie przez cały listopad pogoda była taka jak załączonych zdjęciach: padał śnieg i wiał porywisty wiatr. Nie ułatwiało to prac terenowych.
 
  
1 listopada
 
-
"Polar Pioneer" podniósł kotwicę i ruszył do sąsiedniej zatoki Maxwell, na Argentyńską Stację „Jubany” i dalej do Ushuaia, zabierając na pokładzie dwóch naszych zimowników wracających do kraju: Artura Body i Lecha Dunina-Brzezińskiego. Po drodze podrzucił Ewę Liberę i Piotra Horzelę do naszego refugium na „Lions Rump”.
28 października
 
-
O godzinie 15.00 statek m/v "Polar Pioneer" z członkami 35. Polskiej Wyprawy Antarktycznej dopłynął szczęśliwie do Stacji "Arctowski".
 
Kilka godzin wcześniej wyładował zaopatrzenie dla refugium na "Lions Rump" w zatoce Króla Jerzego i zabrał stamtąd dwie osoby. Rozładunek towarów oraz przepompowanie paliwa na Stacji "Arctowski" przebiegło bardzo sprawnie.
 
26 października
 
-
Zachorowała nasza kucharka Zosia Tomczak. "Polar Pioneer" zboczył z kursu i dostarczył ją do szpitala w Port Stanley na Falklandach, gdzie przez najbliższe dni pozostanie pod specjalistyczna opieka lekarską. Zosiu - życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!
22 października
 
-
Statek wyprawowy m/v "Polar Pioneer", zabierając towar, paliwo oraz kolejnych członków Wyprawy wypłynął z Mar del Plata (Argentyna). Nastepnym przystankiem będzie już Stacja "Arctowski".
1 października
 
-
Od kilku dni na półkuli południowej trwa wiosna.
Na Stacji nastąpiła pierwsza po zimie wymiana osób. Stację opuścili: Joanna Zubek, Krzysztof Zubek oraz Krzysztof Lipszyc, a na ich miejsce przylecieli: Ewa Libera, Kazimierz Połeć i Michał Guźniczak.
Wymiana tych osób odbyła się drogą lotniczą dzięki kontaktom z Chilijskim Instytutem Antarktycznym oraz Siłami Powietrznymi Chile. Hercules H-130 zabrał naszych polarników z Punta Arenas na chilijską Stację Frei a następnie śmigłowcem na Stację "Arctowski".
Do czasu przypłynięcia statku "Polar Pioneer" (czyli do 1 listopada) Kierownikiem Stacji jest mgr Artur Body.
21 czerwca
 
-
Najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Środka Zimy
(Midwinter 2010)!
 
20 czerwca
 
-
Niestety polscy polarnicy nie mieli możliwości udziału w wyborach prezydenckich.
Polska Ambasada w Santiago (Chile) w tym roku nie  była w stanie pomóc w zorganizowaniu Obwodu Wyborczego na Stacji "Arctowski", choć już dwukrotnie w latach wcześniejszych przedsięwzięcie takie nie stanowiło problemu. Szkoda.....
2 maja
 
-
Wczoraj w godzinach popołudniowych chilijski „Twinotter” zrzucił na spadochronie pakunek z zapasową częścią do śmigłowca. Załoga dokonała niezbędnych napraw i przed południem po 12 dniach przymusowego postoju śmigłowiec odleciał na „Freia”.
 
Przez te 12 dni pobytu Chilijczyków na naszej stacji zdążyliśmy się zaprzyjaźnić, dowiedzieć sporo o ich kulturze oraz nauczyć kilku podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim.
Nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia.
 
  
21 kwietnia
 
-
W środę przyleciał do nas z wizytą szef Chilijskiej Bazy „Frei” - Carlos Madina Diaz. Zazwyczaj taka wizyta trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Tym razem musi potrwać dłużej. Powodem takiego stanu rzeczy jest awaria śmigłowca. Po niezbędną część zamienną w czwartek rano poleciał na kontynent chilijski samolot „Twinotter”.

 Dzięki uprzejmości statku „La Manche” i naszej pomocy szef „Freia” dotarł już w czwartek do swojej bazy. Pozostało z nami 2 członków załogi śmigłowca: drugi pilot i mechanik. Zła pogoda nad cieśniną Drake’a uniemożliwia jednak dostarczenie zapasowej części z kontynentu.
10 kwietnia
 
-
Na Stacji "Arctowski" - żałoba.
Polska flaga została opuszczona do połowy masztu.
Pierwsze informacje o katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem przekazali nam polarnicy rosyjscy ze Stacji "Bellingshausen". 
Spływają kondolencje od szefów innych, zaprzyjaźnionych stacji z wyspy Króla Jerzego. 
Grupa Zimująca wysłała list z wyrazami bólu i współczucia na adres Kancelarii Premiera RP. 
4 kwietnia
 
-
Tydzień temu odjechali uczestnicy letniej części 34. Wyprawy, tak więc Święta Wielkanocne przyszło nam spędzać w małym ośmioosobowym gronie.
W świąteczny poranek podzieliliśmy się jajkiem życząc sobie głównie spokojnego zimowania. Na wielkanocnym stole można było znaleźć: pisanki, pasztet, bigos, śledzie, sałatki i inne przysmaki. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych wypieków: mazurków czy drożdżowej babki.
 
Pierwszego dnia Świąt aura przygotowała nam iście Antarktyczny „prezent”! Po południu prędkość podmuchów wiatru przekraczała 200km/h. Trzęsące się ściany, raz po raz obmywane były pyłem wodnym unoszonym z Zatoki Admiralicji. Na całe szczęście podmuchy osłabły po 3 godzinach i obyło się bez większych strat.
 
 
Wieczorem 13 osób wracających z "Arctowskiego" doleciało szczęśliwie z Buenos Aires do kraju.
27 marca
 
-
Dokładnie o godzinie 8:00, po trwającym całą noc załadunku "Polar Pioneer" odpłynął ze Stacji, obierając kurs na Mar del Plata (ma tam być 2 kwietnia rano). Na "Arctowskim" pozostało 8 osób Grupy Zimującej (foto).
26 marca
 
-
Pogoda nadal nie pozwala na załadunek statku (porywy wiatru osiągają 25m/s).
Pioneer” stoi na dwóch kotwicach. Niestety prognoza pogody nie jest dobra, ma wiać cały dzień. Około 14-tej do zatoki wpłynęły kolejne dwa statki – japońska baza rybacka „Sapporo” (T3RF) oraz duży trawler. Jakież było nasze zdziwienie, gdy na burcie dostrzegliśmy numer GDY-305 („Dalmor II”). Zaraz wywołaliśmy na radio naszych rybaków. Rzadki to i niespodziewany gość w Zatoce Admiralicji. Niezmiernie nam miło widzieć tu polski statek.
25 marca
 
-
O godzinie 16-tej do zatoki wpłynął "Polar Pioneer". Przez całą noc miał trwać załadunek, ale pogoda nie jest dla nas łaskawa (wiatr do 12m/s, zbyt duże fale przy burcie statku). Musimy czekać, a prognozy nie są dobre....
Grupa letnia wróci do Polski najprawdopodobniej 4-5 kwietnia. Na Stacji zostaje 8 osób Grupy Zimującej.
20 marca
 
-
Nietypowe antarktyczne "lato" skończyło się definitywnie.
Od 2 dni pada śnieg. Temperatura spada nawet do -10oC. Sztormowe fale roztrzaskują się o skały Shag Rocks........
Członkowie grupy letniej oczekują już na powrót . "Polar Pioneer" popłynął teraz na ukraińską stację "Akademik Vernadsky" na Pólwyspie Antarktycznym z ostatnim zaopatrzeniem przed zimą oraz aby zabrać polarników ukraińskich. Na "Arctowskim" spodziewamy się go 24-25 marca....oczywiście jak pozwoli na to pogoda.
13 marca
 
-
Odbył się odbiór techniczny oraz próbny rozruch (napełnianie) nowej instalacji paliwowej zbudowanej przez firmę MMPetro (realizacja inwestycji pod nazwą „Usprawnienie gospodarki paliwowej na Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego”, wniosek IB-122/2007).
 
9 marca
 
-
Wiatr z kierunku N/NW osiągał w porywach prędkość 100 węzłów (180 km/h).
 
 
7 marca
 
-
Kolejni "letnicy": Maria Olech, Irena Giełwanowska, Dorota Górniak, Marek Rzepecki i Mariusz Czarnul opuścili Stację.  Zodiakiem odwieźliśmy ich na "Ferraza", dalej okręt "Almirante Maximiano" przewiózł ich do chilijskiej bazy "Frei", skąd odlecieli brazylijskim Herculesem do Punta Arenas (foto. Mariusz Czarnul)
 
 
25 lutego
 
-
Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Polarników z okazji 33 rocznicy założenia Polskiej Stacji Antarktycznej "Arctowski"   
13 lutego
 
-
Na pokładzie argentyńskiego okrętu wojennego ARA "Suboficial Castillo" ze Stacji odpłynęli do Ushuaia: Andrzej Tatur, Krzysztof Krajewski i Tadeusz Cieśluk.
 
8 lutego
 
-
Na pokładzie transatlantyku m/s "Star Princess" (330m długości) dotarli do nas: Joanna i Krzysztof Zubek, którzy zostaną na Stacji na zimę. W rejs powrotny do Buenos Aires statek zabrał naukowców z Bułgarii: Rumyanę Metcheva i Krastio Dimitrova, którzy pracowali u nas od 25 stycznia. 
 
 
 
Od 2 tygodni pogoda jest bardzo niesprzyjająca, południowy mroźny wiatr wieje z prędkością dochodzącą nawet do 40 węzłów, od kilku dni bez przerwy pada śnieg. Chyba musimy szykować sie już na zimę. Na pokrytym śniegiem mszarniku pomiędzy budynkiem Meteo a Latarnią Morską od kilku dni wyleguje się około 100 uchatek antarktycznych.
 
 
27 stycznia
 
-
W tym sezonie antarktyczne lato jest pojęciem tylko i wyłącznie kalendarzowym. Dziś znów wieje z SE, pada snieg a temperatura wynosi -3oC.
25 stycznia
 
-
Statek "Delphin" przywiózł na Stację kolejnych członków 34. Wyprawy. Do naszej grupy dołączyli: Agata Olech, Irena Giełwanowska, Katarzyna Chwedorzewska, Dorota Górniak oraz dwójka naukowców z Bułgarii: Rumyana Mecheva i Krastio Dimitrov. 
12 stycznia
 
-
Od 3 stycznia trwają intensywne prace nurkowe w okolicach wyspy Dufayel w fiordzie Ezcurra mające na celu dokładne rozpoznanie zbiorowisk bezkręgowców bentosowych do głębokości 30-35 metrów. Nurkowie Tomek Janecki i Michał Adamczyk nurkują prawie codziennie (zależnie od pogody), wykonując dziesiątki zdjęć, które później w zaciszu laboratorium są poddawane dokładnej analizie.
11 stycznia
 
-
W rejonie Cytadeli, na południowym wybrzeżu fiordu Ezcurra powstał biwak naszych geologów (tzw. Czerwony Domek).
Przez 2 tygodnie badania w tym rejonie będzie prowadzić Ania Mozer.
 
 
 
Chilijski lodołamacz "Oscar Viel" przywiózł trójkę chilijskich biologów (Natalia, Marco i Fernando), którzy będą pracować na naszej Stacji przez kilka dni.
 
10 stycznia
 
-
Stacja "Arctowski" jest pierwszym zagranicznym oraz najodleglejszym sztabem XVIII Finału WOŚP.
Niestety, odległość 14 500km oraz niesprzyjające warunki pogodowe uniemożliwiły nam kontakt ze studiem w Warszawie w tę gorącą, niedzielną noc. W naszej skarbonce zebraliśmy jak na razie: 230,25 USD, 51,13 EURO, 14000 Pesos (Chile), 168,7 Pesos (Argentyna), 144,2 PLN, 2 Ruble (Rosja) i 2 Funty (UK) co daje łączną kwotę 1217,11 PLN (wg kursu średniego NBP z 12 stycznia 2010 r.). Zanim wrócimy do Polski suma ta z pewnością jeszcze wzrośnie.
Poza tym na aukcjach WOŚP są wystawione oficjalne koszulki, czapki, znaczki i naszywki Polskiej Stacji Antarktycznej "Arctowski". 
 
Na "Arctowskim" są również dwie flagi z serduchem WOŚP (jedna podpisane przez Jurka Owsiaka), które były już w wielu nietypowych miejscach:
  • na innych stacjach polarnych,
  • na lodowcu,
  • na argenyńskim okręcie wojennym
  • a także pod wodą wraz z nurkami pracującymi w tych najzimniejszych wodach świata.
Flagi te - podobnie jak flaga powiewająca nad Stacją w Hornsundzie na Spitsbergenie, którą już można licytować - trafi wraz z podpisami polskich polarników oraz certyfikatem autentyczności na aukcję WOŚP po powrocie Wyprawy do kraju (kwiecień 2010).
 
Pozdrawiamy - SIE MA JUREK!
7 stycznia
 
-
Na Stację (poprzez chilijską Bazę "Frei") przylecieli do nas z kraju dwaj geolodzy: Andrzej Tatur (Dyrektor ZBA PAN) i Krzysztof Krajewski, którzy będą pracowali tu do końca lutego oraz trzej pracownicy firmy MMPetro (Tadek, Piotrek i Robert), którzy będą montowali nowe zbiorniki paliwowe dla Stacji "Arctowski".

 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA