INSTYTUT BIOCHEMII I BIOFIZYKI PAN
ZAKŁAD BIOLOGII ANTARKTYKI STRONA ARCHIWALNA

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, Zakład Biologii Antarktyki :: Z ostatniej chwili - archiwum 2009

Z ostatniej chwili - archiwum 2009


 
2009
 
31 grudnia
Ogłoszono komunikat o konkursie na stanowisko dyrektora Zakładu Biologii Antarktyki PAN. Informacja w dwóch wersjach językowych          

14-15 listopada    
W ZBA odbyło się I-sze spotkanie organizacji APECS POLSKA   więcej >>

19 października
 
 
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie "grała" na Antarktydzie!    więcej >>
 
W siedzibie Fundacji WOŚP podpisano dokument powołujący Sztab XVIII Finału WOŚP na Polskiej Stacji Antarktycznej "Arctowski".
Jesteśmy pierwszym zagranicznym sztabem WOŚP w tym roku!!
 
Jurek Owsiak przekazał i podpisał flagę z Serduchem WOŚP, która - obok flagi narodowej - będzie powiewała nad jed yną polską placówką w Antarktyce.
Po powrocie do kraju flaga ta (wraz z podpisami polskich polarników oraz certyfikatem) zostanie wystawiona na licytację.
Stacja "Arctowski" to najodleglejsze od Warszawy miejsce (14 500 km), gdzie oficjalnie będzie biło Serducho WOŚP   

23 września
O godzinie 1.30 rano wypłynął z Gdyni statek m/v "Polar Pioneer" zabierając na Stację "Arctowski" bagaż, paliwo, prowiant, sprzęt naukowy oraz 7 członków kolejnej, 34. Polskiej Wyprawy Antarktycznej. Około 22. października statek zawinie do Mar del Plata, gdzie zabierze resztę zaopatrzenia Stacji oraz 15 osób grupy letniej Wyprawy. Statek ma dopłynąć do Zatoki Admiralicji około 30-31 października.

24-28 sierpnia
W Centrum Konferencyjnym PAN w Mądralinie odbyła się (zorganizowana przez ZBA PAN) konferencja i warsztaty, podsumowujące prace w ramach międzynarodowego programu ClicOPEN - " Workshop on the response of marine and terrestrial biota along the Western Antarctic Peninsula to climate change and global context of the observed change". W konferencji uczestniczyło 40 osób.

31 lipca
Ogłoszono przetarg ograniczony na: "Zaopatrzenie Polskiej Stacji Antarktycznej "Arctowski" wraz z usługami dodatkowymi" 

16 czerwca
W ZBA PAN odbyła się sesja sprawozdawcza przedstawiająca wyniki badań naszego zespołu w 2008 roku.   zobacz  zdjęcia >>
 
2 czerwca
Zakończono przyjmowanie zgłoszeń do udziału w Polskiej Wyprawie Antarktycznej 2009-2010.
O wynikach weryfikacji przeprowadzonej przez Komisję wszyscy którzy złożyli podania zostaną poinformowani pisemnie po 16 czerwca . Dziękujemy za duże zainteresowanie.

30maja
ZBA PAN  po raz pierwszy uczestniczył w w Pikniku Naukowym Polskiego Radia. Szczegółów o przyrodzie Antarktyki, przystosowaniach do życia w najcięższych warunkach na Ziemi, pracy polskich polarników, polskich badaniach antarktycznych będzie można dowiedzieć się w namiocie nr 221  więcej>>

17 kwietnia
Odbyło się spotkanie ministerialne Traktatu Antarktycznego (ATCM) oraz Rady Arktyki (AC)  więcej >>
 
6-17 kwietnia
W Baltimore (USA) odbyło się w dniach 6-17 kwietnia 2009 r. XXXII Spotkanie Konsultatywne Państw - Stron Układu Antarktycznego. W spotkaniu uczestniczyło około 400 osób - dyplomatów, menedżerów narodowych programów antarktycznych, ekspertów i naukowców z 28 państw konsultatywnych, 19 państw obserwatorów i szeregu organizacji międzynarodowych. Głównym tematem tego spotkania były różne aspekty ochrony unikalnego środowiska Antarktyki, dalszy rozwój badań naukowych w tym rejonie świata, a także problemy antarktycznej turystyki.    
 
3-4 kwietnia
W Baltimore (USA) odbyły sie warsztaty “The CEP/ SC-CAMLR Workshop”. Stronę polską reprezentowała dr Małgorzata Korczak z ZBA PAN 
zobacz sprawozdanie >>
 
15 kwietnia
Dr Katarzyna Chwedorzewska otrzymała grant własny MNiSW pt. "Poa annua w Antarktyce, zmienność genetyczna i metylacyjna" na lata 2009 -2011.
 
kwiecień Dr Halina Bednarek-Ochyra otrzymała prestiżową nagrodę za mistrzowski poziom ilustracji do  książki  pt  „Ilustrowana flora mchów Antarktyki”    więcej >>

14 marca W Izabelinie, w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego odbył się II Festiwal Polarny, którego ZBA PAN był jednym z patronów.
 
9 marca Ukazał się krótki film (10 min.) o przyjęciu naszych polarników wracających z Antarktydy na pokład statku “Star Princess”   zobacz film >>
 
marzec  W księgarniach ukazała się wspaniała książka "Endurance - Antarktyczna Wyprawa Shackletona"
więcej >>

25 lutego
"Dwukrotne poszukiwania w Południowym Lodowatym Oceanie..." - ukazały się dzienniki kpt. Bellingshausena z rejsów dookoła świata    więcej >>  
 
25 lutego
Z okazji 32. rocznicy założenia Stacji w Zakładzie Biologii Antarktyki PAN odbyło się coroczne spotkanie polarników i sympatyków Stacji "Arctowski".
 
3-5 lutego  W Baarn (Holandia) odbyło się Międzyrządowe Spotkanie Ekspertów Dotyczące Bioprospektingu na Obszarze Układu Antarktycznego. Stronę polską reprezentowali: Ambasador Jakub Wolski (MSZ) i dr Anna Kidawa (ZBA PAN).
  
1 lutego Rozpoczął sie nabór kandydatów na kolejną Wyprawę Antarktyczną (2009-2010)   więcej>>   
 

styczeń W magazynie "Nasze morze", nr 1/2009 ukazał się artykuł pt.: "Jednostka państwowa", opisujący problemy piętrzące się wokół projektu statku badawczo-transportowego, który zaopatrywałby polskie stacje polarne.

Zapoznaj się ze stanowiskiem prof. Rakusa-Suszczewskiego, opublikowanym w serwisie internetowym "Sprawy nauki"
 
 
.
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2016 IBB PAN ZBA