INSTYTUT BIOCHEMII I BIOFIZYKI PAN
ZAKŁAD BIOLOGII ANTARKTYKI STRONA ARCHIWALNA

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, Zakład Biologii Antarktyki :: Z ostatniej chwili - archiwum 2011

Z ostatniej chwili - archiwum 2011


2011

24 grudnia

Uczestnicy 36 Polskiej Wyprawy Antarktycznej
przesyłają najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne 

21 grudnia

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych obyło się spotkanie grupy roboczej ad hoc ds. polarnych (Polar Task Force), któremu przewodniczył ambasador Michał Czyż.

W trakcie posiedzenia podsumowano działania polskiej prezydencji w sprawach arktycznych, omówiono stan prac nad założeniami polskiej polityki polarnej, a także przedstawiono informacje nt. ostatniego spotkania European Polar Board i planów powołania Polskiego Konsorcjum Polarnego.

Wśród uczestników spotkania było troje pracowników ZBA  - dr Katarzyna Chwedorzewska, dr Anna Kidawa i prof. dr hab. Andrzej Tatur.


30 listopada

Odwiedziliśmy przedszkole w Dziekanowie Leśnym, w którym dzieci z grup „Biedronki”  i „Sówki” dowiedziały się kto mieszka na Antarktydzie i jak pracuje się polskim polarnikom w tych ciężkich warunkach.
 
Dzieci zachwycone światem pingwinów z zaangażowaniem wykonały piękne prace tematyczne.
 
Pozdrawiamy Przedszkolaki z Dziekanowa !

23-24 listopada

W Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Zmiany paleoklimatyczne w przeszłości geologicznej”, organizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny.

Jedna z sesji poświęcona była tematyce antarktycznej.
W szeregu referatów i posterów przedstawiano zarówno głęboką geologiczną przeszłość kontynentu antarktycznego jak i zjawiska, które możemy obserwować tam obecnie.


15 listopada

14 listopada wieczorem wrócili do Polski zimownicy z 35. wyprawy: Mateusz Bagnicki, Michał Guźniczak, Jan Misztal, Włodzimierz Tkaczyk, Kazimierz Warowicki i Lech Wiśniewski.


30 września

30 września o godzinie 15.00 wypłynął z Gdyni statek „Polar Pioneer” wiozący członków 36 Polskiej Wyprawy Antarktycznej na Stację „Arctowski”.
Za około 30 dni statek zawinie do argentyńskiego portu Mar del Plata, skąd zabierze pozostałych członków wyprawy.
Dotarcie na Stację planowane jest na 5 listopada.

15 czerwca
Zakończyła się rekrutacja kandydatów na 36. Polską Wyprawę Antarktyczną 2011-2012 (grupa techniczna zimująca oraz obserwatorzy, prowadzący monitoring)      zobacz wyniki >>

28 maja
Zakład Biologii Antarktyki uczestniczył w XV Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, przedstwiając polskie badania naukowe prowadzone w Antarktyce w oparciu o Stację im. Henryka Arctowskiego. Zainteresowanie zwiedzających było ogromne a opowieściom o krylu, fiszbinach, podmorskim bogactwie życia, pingwinach i fokach nie było końca!!! 
Było nam niezmiernie miło ....zapraszamy zatem za rok!

10 maja
Zachęcamy do lektury artykułu prof. Stanisława Rakusa - Suszczewskiego o Stacji "Arctowski", który ukazał się na łamach pisma "Nauka"  czytaj artykuł >>  
oraz artykułu dr Tomasz Janeckiego pt: "Zapachy głębin" w majowym numerze Wiedzy i Życia  czytaj artykuł >>
 

22 kwietnia
Najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składają Państwu pracownicy Zakładu Biologii Antarktyki w Warszawie.
    

28 lutego
Odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mrg Magdaleny Żmudy-Baranowskiej pt.: „Różnorodność bakterii biorących udział w degradacji materii organicznej pochodzenia morskiego w przybrzeżnych środowiskach lądowych Antarktyki i Arktyki”. Komisja Biologii Środowiskowej Rady Wydziału Biologii UW obronę dysertacji przyjęła jednogłośnie.
Pani Doktor! Gratulujemy!   więcej >>
 
    

25 lutego
Najserdeczniejsze życzenia z okazji  Święta Stacji (to już 35 lat!), dobrego zdrowia, zapału na długie zimowe miesiące, optymizmu w walce z przeciwnościami klimatu oraz oporem sprzętów technicznych a także tysiąca niezapomnianych wrażeń z kontaktu z Dziką Przyrodą w tym ostatnim najczystszym miejscu na Ziemi. Łączymy się z Wami i wznosimy symboliczny toast na Ustrzyckiej, gdzie jak co roku zebrali się Polarnicy oraz ludzie, którym bliski jest Nasz Wspólny Antarktyczny Dom - Stacja „Arctowski” 

  

25 lutego
"Dzień na żywo" wśród pingwinów - pierwsze zdjęcia do nowego projektu TVN24 "Na krańcach świata"  więcej >>

7 lutego
Zapraszamy do lektury artykułu o kondycji finansowej Stacji "Arctowski" autorstwa prof. Stanisława Rakusa-Suszczewskiego, który ukazał się w grudniowym numerze miesięcznika "Sprawy Nauki"   
czytaj całość >>

5 lutego
Wszystkich zainteresowanych podmorskim światem Antarktyki zapraszamy na prezentację Polskiego Programu Badań Podwodnych w Antarktyce 2009-2010, która odbędzie się 5 lutego o godzinie 17.00 w czasie II Targów Nurkowych w PKiN w Warszawie (sala im. Goethego) - Tomasz Janecki, Michał Adamczyk oraz Dominika Rupp
 
       więcej >>

1 stycznia
Decyzją Akademii Zakład Biologii Antarktyki PAN zmienił nazwę na:
Polska Akademia Nauk, Zakład Biologii Antarktyki w Warszawie
(siedziba, adres, numery telefonów, faksu, adresy mailowe pozostały bez zmian)

Archiwum - 2010

Archiwum - 2009
 
.
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2016 IBB PAN ZBA