POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne 2012 (styczeń-sierpień)

Wiadomości archiwalne 2012 (styczeń-sierpień)


 
22 sierpnia -

Od trzech dni trwa na Stacji akcja przeciwpowodziowa. Gwałtowne ocieplenie spowodowało, że pod grubą pokrywą śniegu zaczęła gromadzić się woda, która nie znajdując odpływu zaczęła zagrażać zalaniem Stacji. Konieczne było drążenie i przekopywanie w śniegu kanałów odprowadzających wodę do morza.

24 kwietnia -
W dowód uznania bohaterskiej postawy polskich Polarników i podjęcie przez nich trudnej akcji ratowniczej w czasie pożaru na brazylijskiej stacji antarktycznej „Comandante Ferraz” w dniu 25 lutego 2012 roku Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber przekazał list gratulacyjny na ręce kierownika XXXVI Wyprawy, Artura Body. List gratulacyjny od Prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleibera
30 marca -

Zwiedzamy brazylijski statek Almirante Maximiano. Po lunchu mamy ostatnią przed zimą możliwość odwiedzenia dentysty.

Kilka dni później zatoka, a jak dowiadujemy się później, cała południowa strona Szetlandów Południowych zachodzi lodem. Zapowiada się na to, że przez kilka najbliższych miesięcy nie zobaczymy żadnego statku w Zatoce Admiralicji.

Zostaliśmy sami.

   
Na Arctowskim jesiennie - śnieg będzie tu leżał już pewnie do wiosny, ale ciepły wiatr, a czasem deszcz, ciągle go nadtapiają. Temperatury wahają się od +4 do -12 stopni - temperatura odczuwalna spada do -35.
Między budynkami zamiast wydrzyków przechadzają się teraz siewki oraz mewy. Od czasu do czasu odwiedzają nas jeszcze pingwiny antarktyczne oraz większe grupki pingwinów białobrewych. Pod latarnią morską odpoczywa kilkanaście uchatek i foka Weddella.
(foto: Jacek Piszczek)
 
27 marca
 -
Przy Stacji zakotwiczył Polar Pioneer. Mimo trudnych warunków, wiatru, deszczu, błota i ograniczonej widoczności ładujemy przy pomocy PTSa bagaże poprzedniej załogi, aparaturę naukową, kontener chłodniczy na statek.
Na Polara wchodzą też uczestnicy letniej grupy naukowej i technicznej. Akcję kończymy już w ciemności, po około 7 godzinach.
 
 (foto: Jacek Piszczek)
11 marca -

W trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Buenos Aires Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner dokonała zmiany nazwy argentyńskiej stacji antarktycznej „Jubany”. Od tej chwili stacja nazywać się będzie „Carlini”, na cześć argentyńskiego biologa Alejandro Carliniego. Dr Carlini zajmował się badaniem morskich ssaków Antarktyki, w której spędził 15 sezonów badawczych. Zmarł w 2010 roku na atak serca w wieku zaledwie 47 lat.

Stacja „Carlini”, położona na Wyspie Króla Jerzego około 14 km od naszej stacji „Arctowski”, jest jedną z sześciu całorocznych argentyńskich stacji w Antarktyce.

3 marca -
Brazylijska marynarka wojenna oficjalnie zawiadomiła o udanej akcji podniesienia barki paliwowej, która utonęła niedaleko brazylijskiej stacji „Comandante Ferraz”.
W akcji brały udział statki Almirante Maximiano i Gulmar Atlantis, który należy do brazylijskiego państwowego koncernu naftowego Petroleo Brasileiro SA. Na jego pokładzie pracuje pięciu Polaków, którzy stanowią zabezpieczenie grupy nurkowej. Po skończonej akcji nasi rodacy wpadli z krótką wizytą na „Arctowskiego”.
foto: Jacek Piszczek
29 lutego
 -
Wizytę na Stacji złożyła grupa oficerów i marynarzy z chilijskiego okrętu wojennego Lautaro, uczestniczącego we wspólnym chilijsko-argentyńskim Patrolu Antarktycznym (Patrulla Antártica Naval Combinada), którego celem jest udzielanie pomocy turystycznym i naukowym statkom pływającym w rejonie Półwyspu Antarktycznego.
(foto: Jacek Piszczek)
27 lutego -

Pożar na brazylijskiej stacji antarktycznej „Comandante Ferraz”.

25 lutego 2012 około godziny 02.00 GMT w pomieszczeniu agregatów prądotwórczych brazylijskiej stacji wybuchł pożar. Na stacji znajdowało się 59 osób, w tym 15 osób personelu zapewniającego obsługę logistyczną i techniczną stacji (Base Group). Członkowie Base Group niezwłocznie rozpoczęli gaszenie pożaru.

W pożarze zginęło dwóch brazylijskich żołnierzy, jeden został poparzony. Ranny został przewieziony na polską stację Arctowski, a stamtąd ewakuowany chilijskim helikopterem na stację Eduardo Frei, na której znajduje się niewielki szpital. Na stację Frei ewakuowano również wszystkie osoby z Ferraza nie uczestniczące w gaszeniu pożaru.

Do akcji ratunkowej włączyli się Polacy (2 zodiaki z ekipą ratunkową, ewakuacja rannego, utrzymanie łączności z pozostałymi stacjami na wyspie Króla Jerzego), Chilijczycy (helikoptery ewakuacyjne, szpital, opieka nad ewakuowanymi) i Argentyńczycy (okręt prowadzący akcję gaśniczą, samolot wojskowy, którym Brazylijczycy przewiezieni zostali do Argentyny).

Według wstępnej oceny stacja jest zniszczona w 70%. Ocalały tylko struktury odizolowane od budynku głównego (refugia, niektóre laboratoria, zbiorniki paliwa i lądowisko dla helikopterów).
Wg. komunikatów Prezydent Brazylii Dilmy Rousseff oraz Ministerstwa Obrony, stacja Ferraz zostanie odbudowana, a prace rozpoczną się natychmiast (wg. pierwszych ocen  odbudowa może zająć około 2 lata) (AK).

20 lutego -

W okolicach Stacji pojawił się rzadki gość – pingwin królewski, odpoczywający wśród pierzących się, dużo od niego mniejszych pingwinów Adeli.

 foto: Jarosław Roszczyk

pingwin królewski pingwiny Adeli
16 lutego -
Hiszpański statek oceanograficzny Las Palmas przypłynął z krótką kurtuazyjną wizytą na naszą Stację.
Pod koniec lutego Hiszpanie zamykają na zimę swoje dwie antarktyczne bazy – „Juan Carlos I” na Wyspie Livingstone i „Gabriel de Castilla” na Wyspie Deception.

foto: Jacek Piszczek
10 lutego -
Po kilku latach przerwy nad Zatokę Admiralicji powrócili do swojej stacji „Machu Picchu” peruwiańscy polarnicy. To najbliżej od nas położona stacja polarna, a więc ważny partner do współpracy oraz sojusznik w rozwiązywaniu problemów logistycznych.
 
W dniu 8 lutego gościliśmy na naszej stacji grupę peruwiańskich kolegów, na czele z Szefem Stacji Peru panem Alberto Gonzales de la Cruz delegowanym z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych Peru.
W toku rzeczowej i sympatycznej dyskusji uzgodniono podstawy naszej współpracy. Okazało się, że na efekty tego spotkania nie trzeba było długo czekać.
 
Już wkrótce, szef peruwiańskiej Stacji zwrócił się z prośbą o wyslipowanie na brzeg Stacji „Arctowski” barki przeładunkowej wraz z silnikiem i zaopiekowanie się nią na czas nieobecności ekipy peruwiańskiej na Stacji „Machu Picchu”, aż do ich powrotu latem 2013 r. Barka została bezpiecznie umocowana w miejscu slipowania naszego sprzętu pływającego koło zbiornika głównego paliwa.

foto: Waldemar Swołek
Peruwiańscy koledzy ze swej strony zaoferowali pomoc w zorganizowaniu bezpłatnego transportu naszej pięcioosobowej grupy naukowej do Buenos Aires via Stacja Chilijska „Presidente Frei”  (najpierw statkiem argentyńskim „Canal de Beagle”, a następnie - ze Stacji Chilijskiej do Buenos Aires - argentyńskim samolotem).
 
Kontakty naszych grup naukowych oraz wzajemna pomoc w drobniejszych sprawach, stanowią dobrą perspektywę dla dalszej kooperacji naukowo–logistycznej w przyszłości. Wstępna peruwiańska propozycja, dotycząca umieszczenia w naszej stacji całorocznej bazy meteorologicznej wraz z obsługą została przedstawiona kierownikowi projektu badawczego realizowanego obecnie na stacji „Arctowski” dr hab. Markowi K. Zdanowskiemu i przedyskutowana zostanie z kierownictwem IBB PAN.
1 lutego -
Na Stację przyjechała japońska ekipa filmowa telewizji BBC w celu zebrania materiałów filmowych dotyczących funkcjonowania i pracy na Stacji. Szczególne zainteresowanie gości wzbudziły badania polskich naukowców. 
 
Od listopada ubiegłego roku na Stacji pracuje zespół mikrobiologów, realizujący projekt badawczy dotyczący metagenomicznej charakterystyki mikrobiocenoz środowisk lodowcowych. W skład zespołu wchodzą naukowcy z kilku ośrodków naukowych: dr hab. Tomasz Mieczan (UP w Lublinie), dr Dorota Górniak i prof. Aleksander Świątecki (UWM w Olsztynie) oraz Marta Nieckarz i mgr inż. Adam Latusek (wolontariusze z Warszawy).
 
W trakcie wizyty w laboratorium mikrobiologicznym, kierownik projektu, doc. dr hab. Marek Zdanowski (IBB PAN-ZBA, Warszawa) przedstawił główne tezy realizowanych badań oraz zapoznał gości z członkami zespołu i realizowanymi przez nich zadaniami badawczym. Ze szczególnym uznaniem goście z Japonii odnieśli się do badań genetycznych, prowadzonych przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury badawczej.

foto: prof. Aleksander Świątecki
Efektem wizyty w laboratorium i dyskusji z naukowcami będzie reportaż, który zostanie wkrótce wyemitowany w japońskiej telewizji.
15 stycznia  -
Na Stacji spotkały się polskie jachty Selma oraz Polonus. Załoga miała okazję pobyć trochę na stałym lądzie, zrobić pranie oraz wziąć prysznic.
 
Wieczorem odwiedziło nas także 10 osób z peruwiańskiej stacji Machu Picchu. Koledzy z Peru przez ostatnie 3-4 tygodnie przygotowywali stację na ponowne otwarcie i przyjęcie naukowców, po dwuletniej przerwie w funkcjonowaniu obiektu. Zostaną w Zatoce przez 60 dni.
Ekipa Arctowski, goście z Machu Picchu, załoga Selmy oraz Polonusa

Szefowie/kapitanowie: Polonus, Machu Picchu, Arctowski, Selma
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA