POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne - 2015 (maj - wrzesień)

Wiadomości archiwalne - 2015 (maj - wrzesień)

 2015

24 września
 
W czwartek na pingwinisko w pobliżu Stacji przybyły długo oczekiwane pingwiny białookie, rozpoczynając sezon rozrodczy. Pierwszych piskląt można się spodziewać w drugiej połowie listopada. Ptaki pozostaną na pingwinisku do końca stycznia. (f: BJ)
   
 
 
 
   
 
 
Start! 
Po kilkudniowym załadunku, wieczorem 24 września 40. Wyprawa na pokładzie statku Polar Pioneer ruszyła w rejs.
W porcie morskim w Gdyni przyszłych polarników pożegnały rodziny, przyjaciele oraz Dyrekcja i pracownicy IBB PAN. (t: MD, LK).
   
Polarnicy 40. Wyprawy wyruszają w rejs na Stację Arctowski
(f: JR)
 
Zdjęcie statku z latawca
(f: PA)
 
17 sierpnia
 -
W nocy pierwszy raz tej zimy napłynął do Zatoki Admiralicji gęsty pak lodowy, który momentalnie zamroził wody zatoki i szczelnie wypełnił cały akwen. (f: BJ)
   
Pak lodowy w Zatoce Admiralicji
 
Pak w fjordzie Ezcurra
 
25 lipca
 -
W sobotę, po 1,5 miesiąca wytężonej pracy, ukończyliśmy montowanie nowej podłogi na sali gimnastycznej. 
Praca przebiegała w kilku etapach – najpierw trzeba było zerwać kilka warstw starej podłogi, łącznie z rozmonotwaniem legarów. Następnie musieliśmy ułożyć i wypoziomować obwód i legary nowej podłogi. Wreszcie do legarów przybiliśmy płyty OSB, do których na końcu montowaliśmy  listwy podłogowe.
 
 
Pozostało jeszcze cyklinowanie i lakierowanie, ale to już zadania dla następnej wyprawy.
 
Jarek z Dawidem poziomują legar

   
 
Podłogę czeka jeszcze cyklinowanie i lakierowanie, ale już wygląda solidnie
Przecięcie „wstęgi” na małej uroczystości z okazji ukończenia remontu

 
 
W samym środku zimy, dość nieoczekiwanie, odwiedziło nas stadko uchatek. Dwadzieścia osobników wylegiwało się przez kilka dni na terenie wokół Stacji. Ciekawym widokiem było, gdy kilkanaście uchatek spacerowało po zamarzniętej zatoce, nawet kilkaset metrów od brzegu. (f: BJ)
   
 
 
 
 
 
 
Wokół Stacji regularnie widujemy obce dla naszego rejonu petrele śnieżne (Pagodroma nivea) – najdalej na południe zapuszczające się ptaki na świecie. Ich stanowiska lęgowe znajdowano nawet 300 km w głąb Antarktydy. (f: BJ)
   
 
Petrel śnieżny (Pagodroma nivea)
 
 
21 czerwca
 -
W niedzielę obchodziliśmy najważniejsze - po urodzinach Stacji - święto dla polarników, czyli Święto Środka Zimy, obchodzone w najkrótszy dzień roku.
Od kilku dni dostajemy życzenia od stacji z całej Antarktyki  
Midwinter -  Arctowski 2015
(f: KSJ, ilustracja pingwin królewski: HG, kartka: AW)
18 czerwca
 -
Po odpłynięciu Janka zostało nas na Stacji tylko pięciu. Na szczęście kilka dni później z chilijskiej bazy przyleciał na Arctowskiego Marek Zieliński, który będzie z nami do końca zimy. 
Marek przybył na Arctowskiego chilijskim helikopterem
(f: DG)
14 czerwca
 -
W niedzielę miała miejsce akcja, jakich chyba niewiele było w prawie czterdziestoletniej historii Stacji.
Od tygodnia nasz energetyk, Janek, potrzebował specjalistycznej opieki medycznej. Niestety okazało się, że helikopter z chilijskiej bazy Frei jest uziemiony. 
 
 
Po uruchomieniu procedur na najwyższych szczeblach, po Janka przypłynął aż z Półwyspu Antarktycznego amerykański lodołamacz Laurence M. Gould, aby zabrać go do szpitala w Punta Arenas.
 
RV "Laurence M. Gould" w Zatoce Admiralicji

   
 
Zodiak musiał być slipowany przy latarni morskiej
Adam w pełnej gotowości

 
 
Przetransportowanie Janka na statek odbyło się w bardzo niesprzyjających warunkach - widoczność mniej niż 100 m, wiatr ponad 10 m/s, wysoka fala, temperatura -14 stopni, ale na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie.
Po kilku dniach przebywania na obserwacji i dwóch dobach lotu, Janek szczęśliwie dotarł do Polski. (f: BJ) 
26 maja
 -
Na Arctowskim już na dobre zagościła zima - temperatura utrzymuje się poniżej zera, pokrywa śnieżna rośnie z dnia na dzień.
 
 
Dają się we znaki coraz późniejsze wschody i coraz wcześniejsze zachody słońca, a dnia będzie ubywać jeszcze przez prawie miesiąc.
 
Godzina 10.00 rano, słońce dopiero wstaje zza szczytów po drugiej stronie zatoki
(f: BJ)
21 maja
 -
We czwartek Wyspę Króla Jerzego nawiedził największy podczas tej wyprawy sztorm.
Przez kilka godzin prędkość wiatru nie spadała poniżej 20 m/s, co w połączeniu z wysokim stanem wody dało niszczycielski efekt. Fale wdzierały się na ponad 20 metrów w głąb lądu, wyrzucając ważące kilkadziesiąt kilogramów growlery. Najbardziej ucierpiał brzeg wokół latarni morskiej i domek informacji turystycznej, spod którego morze zabrało dużą część gruntu. (f: LW)
   
 
Droga z latarni morskie do domku meteo usiana growlerami

   
 
Domek informacji turystycznej podmyty przez fale

   
 
Droga na Jedynkę wygląda jak pobojowisko

 
 
Niekorzystne warunki zmusiły Bartka i Adama, będących na monitoringu, do pozostania w domku w Paradise Cove przez trzy dni. Wracając, udało im się zaobserwować w pobliżu lodowca Baranowskiego dwa petrele śnieżne (Pagodroma nivea).
 
15 maja
 -
Przed nadejściem zimy udało się skończyć przebudowę sieci bezprzewodowej. Stara infrastruktura była bardzo awaryjna (częste zawieszanie się urządzeń) i nie zapewniała odpowiedniej przepustowości. Migracja do technologii 802.11n dała zadowalające rezultaty. Większość pomieszczeń mieszkalnych ma już dostęp do sieci: bezprzewodowej lub po kablu. 
   
Antena na budynku meteo
(f: DG)
 

Antena na budynku geofizyki
(f: DG)
 

1 maja
 -
Kwiecień upłynął zimownikom pod znakiem jesiennej pogody – temperatura rzadko spadała poniżej zera, występowały też intensywne opady deszczu.
Pierwszy dzień maja był na Arctowskim bardzo pracowity. Przed południem, podczas gdy Bartek i Adam wracali z liczenia płetwonogich na Patelni, Jarek i Dawid zbierali próbki wody w ramach monitoringu morskiego. Po południu we czwórkę popłynęli uzupełnić zapasy i wywieść śmieci z domku w Paradise Cove.
   
Jarek na zodiaku
(f: DG)
 

 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
BJ - Bartłomiej Jerzak
DG - Dawid Gajownik
LW - Lech Wiśniewski
HG - Halina Gelera
KSJ - Kjell Sture Johansen
AW - Adam Wójcik
JR - Jarosław Roszczyk
PA - Piotr Andryszczak
MD - Marta Damaszke
AG - Anna Grebieniow

autorzy tekstów: (t: YY)
MD - Marta Damaszke
LK - Leszek Krzemień

Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA