POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne - październik 2015

Wiadomości archiwalne - październik 2015

 2015

31 października
 -
Po 48 godzinach rozładunku uczestnicy 39-tej wyprawy gorąco powitali nową ekipę, przekazując zakres obowiązków. Z tym dniem oficjalnie rozpoczęto 40. polską wyprawę antarktyczną. (t: MD, LK)
30 października
 
Wpłynęliśmy do Zatoki Admiralicji, gdzie rozpoczęto rozładunek. Do akcji wkroczyły dwie łodzie motorowe typu Zodiak oraz transporter PTS z Polskiej Stacji Antarktycznej „Arctowski”. Rozładunek trwający 48 godzin (w nocy i za dnia) przebiegał bardzo sprawnie z pomocą rosyjskiej załogi statku, grupy naukowej ze stacji Carlini, grupy Projektu MONICA oraz głównie uczestników 39-tej i 40-stej wyprawy (t: MD, LK).
   
Rozładunek
(f: BB)
 

Rozładunek
(f: BB
 
   
Rozładunek nocą
(f: AG)
 
Rozładunek nocą
(f: AG)
 
23 października
 -
Wyjście z portu w Mar Del Plata nastąpiło 23 października o godzinie 8:00. Cieśnina Drake'a powitała nas sztormem 8 w skali Beauforta. 
 
 
Kiedy zbliżaliśmy się  do Wyspy Króla Jerzego na horyzoncie zagęszczały się olbrzymie, dryfujące góry lodowe z odpoczywającymi pingwinami na pokładzie. Załoga Polar Pioneer wykazała się profesjonalizmem i kunsztem w swoim fachu - omijając napływający pak lodowy.
Góra lodowa z pingwinami
(f: LK)
22 października
 -
Po 28 dniach rejsu polarnicy zeszli na ląd w porcie Mar Del Plata w Argentynie.
 
 
Zbliżamy się do portu Mar Del Plata
(f: MD)
 
 
 
Uzupełniono zapasy świeżych owoców i warzyw, wody pitnej oraz innych rzeczy niezbędnych do funkcjonowania stacji. Nastąpiło powitanie reszty grupy letniej, licznych naukowców m.in. ekipy Projektu MONICA oraz polarników ze stacji Argentyńskiej Carlini (t: MD, LK).
   
 
Załadunek w Mar Del Plata
(f: AG)
Przybycie nowej ekipy
(f: MD)

18 października
 -
Od kilku tygodni trwają prace nad odśnieżaniem terenu Stacji i przygotowaniem infrastruktury do rozładunku 40. Wyprawy. Niestety 10 dni przed planowanym przypłynięciem Polar Pioneera przeżyliśmy największy atak zimy od wielu tygodni. W ciągu 48 godzin silnego wiatru i  nieustannych opadów śniegu, w wielu miejscach powstały dwumetrowe zaspy, zasypując efekty wcześniejszej pracy.
 
 
Po ustaniu opadów, Marek przez dwa dni prawie nie wysiadał ze spychacza i na szczęście udało się oczyścić plac manewrowy. Najważniejsze prace zostały wykonane i z niecierpliwością wypatrujemy Polar Pioneera w Zatoce Admiralicji. (f: BJ)
   
Plac manewrowy przed halami magazynowymi
 
Plac przy lądowisku
 
   
Zaspa przykrywająca wejście do warsztatu
 
Zaspa przykrywająca jedną ze ścian głównego budynku Stacji
 
 
 
   
 14 października
 
Na przylądku Patelnia wiosna w pełni – na plażach aż roi się od samic z nowonarodzonymi słoniami morskimi. Młode pozostaną pod opieką matek przez ok. trzy tygodnie, podczas których znacznie przybiorą na wadze i nauczą się samodzielnie zdobywać pokarm. (f:BJ)
   
 
 
 
 
11 października
 -
Polar Pioneer przekroczył równik  kierując się do portu w Argentynie (t: MD, LK).
4 października
 -
Podczas wyjścia monitoringowego,  po dojściu do domku w Paradise Cove, na Dawida i Bartka czekała niemiła niespodzianka – wiatr zerwał kawał blachy z dachu. Niestety, dopłynięcie zodiakiem i zreperowanie dachu jest utrudnione przez przylepę lodową i obecność gęstego paku. (f: DG)
   
 

 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
BJ - Bartłomiej Jerzak
DG - Dawid Gajownik
PA - Piotr Andryszczak
MD - Marta Damaszke
AG - Anna Grebieniow
BB - Barbara Bielenkiewicz
MKA - Małgorzata Korczak-Abshire
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
AZ - Anna Zmarz

Wiadomości archiwalne
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA