POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne - listopad 2015

Wiadomości archiwalne - listopad 2015

 2015

30 listopada
 -
W bezpośrednim sąsiedztwie Stacji nie ma dostępu do specjalistycznej opieki medycznej. Najbliższy szpital znajduje się na terenie Chilijskiej Stacji Frei na zachodnim wybrzeżu Wyspy Króla Jerzego w Zatoce Maxwell.  Każdy z polarników musi znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które przypomniał nam Sylwester, nasz ratownik medyczny. Zapoznaliśmy się z zawartością i rozmieszczeniem apteczek oraz postępowaniem w razie wypadku. (t: MD)
 
 
Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej
(f: MD)
 
28 listopada
 -
Kierownik wyprawy Adam przeprowadził szkolenie w zakresie bezpiecznego poruszania sie w terenie podczas wykonywanych prac badawczych na lodowcu. Teoretyczna część wykładu pozwoliła uczestnikom na skompletowanie i nauczenie się prawidłowego używania sprzętu. Następnie trenowaliśmy wkręcanie śrub lodowych na growlerach w pobliżu Stacji a na sali gimnastycznej  przećwiczyliśmy symulację wydostania się ze szczeliny lodowej. (t: MD, LK)
   
Wkręcanie śrub lodowych
(f: TB)
 

Ćwiczenia z czekanem i śrubami lodowymi
(f: TB)
 
26 listopada
 -
Pingwiny Adeli z kolonii Point Thomas doczekały się pierwszych piskląt. Od momentu złożenia jaja do wyklucia się pisklęcia mija około 36 dni. Rodzice na zmianę inkubują jaja i opiekują się pisklętami. Teraz nadszedł pracowity czas i zadanie wykarmienia wiecznie głodnych piskląt. (t: MKA)
   
Pisklę pingwina Adeli
(f: MKA)
 

Pingwin Adeli z pisklakiem
(f: MKA)
 
23 listopada
 -
W przeciągu tygodnia zostały zdemontowane w komorach chłodniczych uszkodzone 3 sztuki monobloków  i zastąpione nowoczesnymi. Taka operacja pozwoliła na wyłączenie chłodni kontenerowej zewnętrznej -20 i posegregowanie tematycznie towarów do mniejszych komór chłodniczych.
   
Wyłączenie dużej chłodni niesie za sobą znaczące oszczędności energii elektrycznej. (t: MD, LK)

Czarek i Leszek przy zamontowanym monobloku
(f: MD)
 
22 listopada
 -
Bardzo pracowita niedziela. Z samego rana do Stacji przypłynął norweski statek m/v FRAM z dwustoma turystami na pokładzie. Odwiedzający byli bardzo zainteresowani działanością Stacji i prowadzonymi badaniami naukowymi. Z zaciekawieniem słuchali polarnych opowieści. Wiele osób wspominało o swoim pobycie w Polsce m.in. w Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Wśród pasażerów była również ekipa z niemieckiej telewizji n-tv. Przeprowadzili krótki wywiad z Kierownikiem Stacji – Adamem.
   
Turyści przybijają pieczątkia na kartki pocztowe
(f: MD)
 

Turyści w rejonie Stacji
(f: MD)
 
 
 
W trakcie wizyty turystów dołączyło do nas trzech brazylijskich naukowców ze stacji Comandante Ferraz. Tamara i Mayara zajmują się badaniem porostów i mchów, natomiast Yoshimi odpowiedzialna jest za alpinistyczne wsparcie dla brazylijskich naukowców podczas poruszania się w ciężko dostępnym terenie. Dziewczyny zostaną u nas niestety tylko przez kilka dni (t: MD).
   
Naukowcy ze stacji Comandante Ferraz. Yoshimi, Tamara i Mayara
(fot. DBA)
 

Załoga okrętu Castillo (fot. PA)
 
20 listopada
 -
Misja uruchomienia drugiego łącza internetowego zakończona sukcesem!
Od dzisiaj Stacja posiada dodatkowe 2Mbit/s. A to wszystko dzięki ciężkiej pracy Tomka Bobrowskiego.
 
 
Pracownicy Stacji oraz naukowcy z Projektu MONICA czynnie pomagali w pracach montażowych (t: MD).
 
Prace montażowe. Adam L., Leszek, Adam T., Czarek
(f: MD)
 
   
Asia podająca kable pod głównym budynkiem Stacji
(f: MD)
 

Ania Tomek przy antenie Prodelin
(f: AZ)
 
16 listopada
 
Dzisiaj przypłynął statek Sea Spirit.
Naszą stację odwiedziło około stu osób pochodzących z Francji, Niemiec, Brazylii,  Chin oraz Ameryki Północnej. Przywitaliśmy gości tradycyjną zupą polską i gorącymi napojami wraz ze słodkim poczęstunkiem. Goście chętnie robili liczne fotografie z wizerunkiem patrona Stacji H. Arctowskiego oraz z przebywającym tu teamem (t: MD, LK).
   
Flagi na powitanie gości
(f: MD)
 

Turystyczny statek Sea Spirit w Zatoce Admiralicji 
(f: MKA)
 
   
Turyści w trakcie odwiedzin Stacji
(f: PA)
 
 
Turyści na Stacji Arctowski
(fot. PA)
 
 
15 listopada
 -
Udało się przetransportować do jachtu wstępnie zmontowane łoże do jego podnoszenia i wodowania. Dostarczono wyremontowane w warunkach warsztatowych alternatory i rozrusznik, rozpoczęto prace zmierzające do podnoszenia jachtu. Jacht jest wstępnie posprzątany, usunięto lód z zenz.
 
 
Zdemontowano i przygotowano do konserwacji i uruchomienia silnik zaburtowy do pontonu, posegregowano elektronikę i części do zabrania na jacht (t: LK).  
 
s/y Polonus
(f. LK)
 
11 listopada
 -
Narodowe Święto Niepodległości zostało upamiętnione uroczystą kolacją, przygotowaną przez naszego kucharza - Joasię. Wykonano pamiątkowe zdjęcie osób przebywających na Stacji i odśpiewano Hymn Narodowy (t: MD, LK).
 
 
Pracownicy Stacji, naukowcy Projektu MONICA, załoga s/y Polonus.
Od lewej stoją: Leszek Krzemień, Janusz Kowal, Waldemar Swołek, Marcin Kołacz, Tomasz Bobrowski, Jarosław Roszczyk, Adam Latusek, Joanna Plenzler, Barbara Bielenkiewicz, Piotr Andryszczak, Damian Basiński, Anna Zmarz, Tomasz Sosin. Od lewej siedzą: Joanna Spryszak, Dagmara Bożek-Andryszczak, Marta Damaszke, Sylwester Dyjak
(f: PA)
 
 
 
Małgorzata Korczak-Abshire, Marek Zieliński,  Adam Tomaszewski, Cezary Janas, Sebastian Sobaczyński - w terenie,
Anna Gasek, Anna Grebieniow - na Lions Rump
   
Polska flaga na maszt!
(f: DBA)
 

Podano do stołu
(f: DBA)
 
8 listopada
 -
W niedzielny poranek grupa projektu MONICA przeprowadziła oblot techniczny platformy PW-ZOOM 3. Niedługo po tym odbył się lot monitoringowy mający na celu wykonanie fotografii grup lęgowych pingwinów Adeli w kolonii Point Thomas.  
 
 
W czasie lotu za obsługę stacji kontroli lotów odpowiedzialna była dr Anna Zmarz zaś za obsługę samolotu podczas startu i lądowania odpowiedzialni byli Cezary Janas oraz Adam Tomaszewski (t: AT).  
Adam i Cezary
(f: MKA)
 
   
Samolot PW-ZOOM na wyrzutni startowej
(f: CJ)
 

Ania w stacji bazowej "Meteo"
(f: MKA)
 
 
 
Rozpoczęto zliczanie gniazd pingwinów Adeli w kolonii Point Thomas. Damian z Leszkiem z zapałem pomagali w noszeniu sprzętu monitoringowego oraz uczestniczyli w liczeniu gniazd pingwinów. Basia sporządzała bardzo dokładne notatki z naszych obserwacji. Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły na zliczenie dziewięciu grup w obrębie kolonii Point Thomas. Uzyskany przez nas wynik to ponad 2 tys. gniazd. (t: MD).
   
Grupy lęgowe w kolonii Point Thomas
(f: MKA)
 

Zliczanie gniazd w grupie lęgowej Cape Adelie A
(f: LK)
 
   
Grupa monitoringująca kolonię Point Thomas. Basia, Damian, Marta i Leszek
(f: MKA)
 
Osoby odpowiedzialne za monitoring ekologiczny. Marta i Małgosia
(f: LK)
 
5 listopada
 -
Pierwszy dostęp do Internetu Polska Stacja Antarktyczna uzyskała w 2008 roku. Obecnie Tomek Bobrowski pracuje na konserwacją całego systemu oraz wymianą jednej z anten. Nowa antena posiada system ogrzewania, który zapobiegnie częstym oblodzeniom czaszy. Na dniach nastąpi uruchomienie drugiego łącza satelitarnego, które pozwoli na zwiększenie dostępnego pasma.
 
 
Dzięki rozbudowie sieci WiFi oraz uporządkowaniu systemu łączności telefonicznej, pracownicy Stacji oraz goście będą mogli bezproblemowo łączyć się z reszta świata (t: MD,TB).  
Instalacja nowej anteny
(f: PA)
 
1 listopada
 -
Wybraliśmy się na grób Włodzimierza Puchalskiego  w celu upamiętnienia wszystkich znanych i nieznanych świętych. Zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się za naszych bliskich zmarłych (t: MD, LK).  
Grób Włodzimierza Puchalskiego
(f: BB)
 
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
PA - Piotr Andryszczak
MD - Marta Damaszke
AG - Anna Grebieniow
BB - Barbara Bielenkiewicz
MKA - Małgorzata Korczak-Abshire
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
AZ - Anna Zmarz
TB - Tomasz Bobrowski
CJ - Cezary Janas

autorzy tekstów: (t: YY)
MD - Marta Damaszke
LK - Leszek Krzemień
MKA - Małgorzata Korczak-Abshire

Wiadomości archiwalne
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA