POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne - styczeń 2016

Wiadomości archiwalne - styczeń 2016

 2016

28 stycznia
 -
Styczniowy rekord zliczeń ssaków płetwonogich.
Podczas dzisiejszego monitoringu mieliśmy okazję zaobserwować ponad 1200 osobników. Na plażach królowały uchatki. Arctocephalus gazella odróżniają się od fok właściwych dobrze widocznymi uszami zewnętrznymi oraz długimi płetwami przednimi, dzięki którym poruszają się dość sprawnie na lądzie. Ich skóra pokryta jest gęstą dwuwarstwową sierścią, pełni funkcję wodo- i wiatroszczelną.
   
Słonie morskie na Patelnia Point
(f: AZ)
 

Słoń morski
(f: DG)
 
 
 
Przechodząc wśród kilkuset uchatek wzbudzaliśmy ich zainteresowanie. Wielokrotnie zostaliśmy postraszeni warkotem oraz jednorazową próbą ataku. Monitoring został wzbogacony o zebranie prób materiału pochodzenia zwierzęcego na potrzeby badań Uniwersytetu Zachodniopomorskiego. (t: MD) 
Uchatka
(f: DG)
 
 
   
Uchatka
(f: DG) 
 

Uchatka
(f: DG)
 
25 stycznia
 -
Od początku stycznia dr Michał Pętlicki z Instytutu Geofizyki PAN (Centrum Studiów Polarnych KNOW) prowadzi przy wykorzystaniu naziemnego skanera laserowego dalekiego zasięgu pomiary prędkości ruchu i intensywności cielenia lodowców drenujących Kopułę Arctowskiego i Kopułę Warszawa. Badania te pozwolą na lepsze zrozumienie mechanizmów cielenia oraz prognozę dalszej ewolucji lodowców rejonu Półwyspu Antarktycznego. (t: MP)
   
Naziemny skaner laserowy
(f: MP)
 

Michał Pętlicki podczas badań terenowych 
(f: LK)
 
21 stycznia
 -
Na Stację Arctowskiego przybyła kolejna grupa polarników.
Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego (Matt Strzelecki, Marek Kasprzak) oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (Grzegorz Rachlewicz) będą zajmowali się ewolucją wybrzeży skalnych. Grupa z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie (Katarzyna Chwedorzewska, Anna Znój) będzie kontynuować projekt o alokacji biomasy trawy (Poa annua) w Antarktyce. W drodze zatrzymali się na Stacji Frei prowadzonej przez Chilijczyków. Jest to jednostka mająca za zadanie pomagać innym stacjom badawczym w Antarktyce. Sama nie prowadzi projektów naukowych, ale stanowi bazę techniczną, medyczną i umożliwia transport naukowców z Ameryki Południowej do wszystkich Stacji Polarnych. (t: AZ)
   

Przemysław Kapuściński,  Katarzyna Chwedorzewska, Grzegorz Rachlewicz,  Matt Strzelecki, Anna Znój i Marek Kasprzak
(f: AZ)
 
20 stycznia
 -
Zebrano próby wody na potrzeby badań hydrochemicznych prowadzonych przez Uniwersytet Gdański oraz Politechnikę Gdańską. Próby wody pobrano z morza, cieków słodkowodnych i płynących po lodowcu oraz  jeziorek. (t: AP)
   
Zbieranie prób wody
(f: DBA)
 

Pomiar parametrów fizykochemicznych wody 
(f: DBA)
 
19 stycznia
 -
Domek na Przylądku Demay zyskał kontakt radiowy z Arctowskim. Wszystko dzięki wspólnemu wysiłkowi Marka, który zrobił maszt antenowy, Damiana i Piotrka, którzy wynieśli i zamontowali cały sprzęt na skałkach, znajdujących się za domkiem. 100m kabla antenowego RG-213 okazało się być ilością ledwie wystarczającą do połączenia anteny z radiotelefonem UKF w domku. Sam maszt antenowy nie jest zbyt wysoki, ma ok. 1m. Za to razem z anteną Radmor 3282/5 wystaje ponad 6m nad powierzchnię skał. Trzy stalowe odciągi powinny zapewnić stabilność i odporność konstrukcji na wiatr, który w porywach przekracza 200km/h. Na słowa "Arctowski, Arctowski, Demay" na kanale 16, Stacja szybko się zgłosiła, potwierdzając bardzo dobrą słyszalność. (t: PA)
   
Montaż anteny
(f: DBA)
 

Montaż anteny 
(f: DBA)
 
 
 
Widok z miejsca lokalizacji anteny
(f: DBA)
 
18 stycznia
 -
Monitoring ssaków płetwonogich zakończony z ponad pięćsetną grupą słoni morskich. Ssaki te zaliczamy do fok właściwych. Jest to gatunek poligamiczny o dużym dymorfizmie płciowym. Dorosły samiec może ważyć nawet ponad 3 tony, natomiast samica między 500 a 800 kg. Słonie morskie podczas sezonu rozrodczego oraz linienia nie pobierają pokarmu, korzystają z zapasów tłuszczu podskórnego. Okres głodówki może trwać nawet 90 dni. Polują głównie na głowonogi i ryby, schodząc do 1500m w głąb. Monitoringowcom podczas wyjścia w teren udało się zliczyć również kilka fok Weddella oraz uchatki. (t: MD)
   
Słonie morskie przy Stacji
(f: LK)
 

Słonie morskie na Patelnia Point 
(f: MD)
 
17 stycznia
 -
Cały czas trwają prace związane z mapowaniem gniazd i terytoriów wydrzyków za pomocą urządzeń GPS. Podczas ostatniego wyjścia w teren z Demay Point do Patelnia Point udało się zlokalizować ponad 40 terytoriów gniazdowania tych ptaków. W niektórych gniazdach wykluły się już pisklęta. (t: MD)
   
Wydrzyk subantarktyczny z pisklakiem
(f: LK)
 

Rejestr obrączek na Demay Point 
(f: MD)
 
16 stycznia
 -
Od 7 stycznia przebywa na stacji prof. dr hab. inż. Dariusz J. Gwiazdowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który w ramach projektu SOIL analizuje zgrupowania stawonogów zasiedlających wierzchnią warstwę gleby. Próbki o wymiarach 10x10 cm są pobierane z kilku mikrośrodowisk zróżnicowanych pod względem pokrywy roślinnej (np. zbiorowiska mszaków, śmiałka antarktycznego lub porostów). Ze wstępnych badań wynika, że dominują dwie grupy organizmów: skoczogonki (Collembola) oraz roztocze (Acari). Wykorzystując te drobne bezkręgowce jako wskaźniki biologiczne można będzie wnikliwiej ocenić zjawiska jakie zachodzą w ekosystemie antarktycznym i tym samym podjąć działania zmierzające do skuteczniejszej jego ochrony. (t: DG)
   
Analiza mikroskopowa
(f: MD)
 

Aparat Tullgrena 
(f: MD)
 
13 stycznia
 -
Jacht "Polonus" zwodowany. 
Do Zatoki Admiralicji przypłynął chilijski okręt ATF Lautaro.  Po godzinie 21 rozpoczęła się akcja wciągania "Polonusa" do wody. Załoga ATF Lautaro  sprawnie i profesjonalnie zwodowała jacht. (t: MD)
   
Widok na Jedynkę i Jacht "Polonus" z Point Thomas
(f: MD)
 

Jacht Polonus zwodowany
(f: LK)
 
 
 
Przyszedł czas zliczania piskląt pingwinów Adeli.
Proces ten odbywa się po około 70 dni od zaobserwowania największej ilości jaj w gnieździe. Dorosłe osobniki składają zazwyczaj dwa jaja, które są inkubowane w kieszeni lęgowej przez okres 35-37 dni. Po wykluciu, młode pozostają pod opieką rodziców miesiąc, po czym następuje formowanie tzw. żłobków, chroniących pisklęta przed drapieżnikami. W tym czasie rodzice wyruszają na łowy, powracając do żłobków, aby nakarmić swoje młode. Niezależność osiągają po około dwóch miesiącach.  Wynik jaki uzyskała czteroosobowa grupa obserwatorów to ponad 5 tysięcy piskląt. (t: MD)
   
Grupa lęgowa pingwinów Adeli w kolonii Point Thomas
(f: PA)
 

Zliczanie piskląt
(f: MD)
 
   
Młody pingwin Adeli
(f: MD)
 

Młody pingwin Adeli
(f: MD)
 
8 stycznia
 -
Słoneczna, prawie bezwietrzna pogoda sprzyjała pracom terenowym. Tego dnia odbył się monitoring ssaków płetwonogich wzdłuż 15 odcinków zachodniego wybrzeża Zatoki Admiralicji. Zliczono ponad 500 osobników głównie słoni morskich, kilka fok Weddella, jedną fokę krabojad oraz uchatkę.
   
Uchatka na Blue Dyke I
(f: BB)
 

Słonie morskie na Patelnia Point 
(f: BB)
 
 
 
W tym samym czasie na przedpolu lodowca Baranowskiego zostały przeprowadzone pomiary hydrologiczne przez naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Instytutu Geofizyki PAN. (t: MD)
 
Łapacze rumowiska wleczonego – projekt KNOW
(f: MD)
 
6 stycznia
 -
Święto Trzech Króli  - dzień ustawowo wolny od pracy. Na stole zagościła pieczona kaczka z jabłkami.
Wieczorem z niecierpliwością wypatrywaliśmy chilijskiego statku Lautaro, na pokładzie którego było czterech naukowców z Polski. 
O 21:00 przywitaliśmy Kierownika Zakładu Badań Antarktyki dr hab. Roberta Bialika, prof. dr hab. inż. Dariusza Gwiazdowicza, dr Michała Pętlickiego, oraz mgr Joannę Sziło. Pożegnaliśmy również dwóch chilijskich badaczy z Instituto Antártico Chileno. (t: MD)
   
Pożegnanie naukowców z INACH
(f: DBA)
 

Przywitanie naukowców z Polski 
(f: DBA)
 
3 stycznia
 -
Dzisiaj gościliśmy 12-to osobową polską załogę S/Y SELMA EXPEDITIONS.
Wyprawą dowodził kpt. Piotr Kuźniar. Po wspólnie spędzonym wieczorze przy morskich opowieściach, o świecie S/Y SELMA opuściła Zatokę Admiralicji. Dziękujemy za wizytę, zapraszamy ponownie i czekamy na kolejne spotkanie już niebawem (t: MD)
   
S/Y SELMA
(f: BB)
 

Załoga S/Y SELMA 
(f: BB)
 
 
 
Dziękujemy za wizytę, zapraszamy ponownie i czekamy na kolejne spotkanie już niebawem. (t: MD)
 
Na pokładzie S/Y SELMA
(f: BB)
 
1 stycznia
 -
Przejście z 2015 do 2016 roku w Antarktyce jest chwilą niezwykle magiczną i niezapomnianą.
Kiedy w Polsce wystrzeliły pierwsze petardy, szampan rozlewano do kieliszków, a nasi bliscy weszli w Nowy Roku, my dopiero przygotowywaliśmy się do zabawy sylwestrowej. Połowa polarników popłynęła na drugą stronę Zatoki Admiralicji do zaprzyjaźnionej brazylijskiej Stacji Commandante Ferraz. Szampańska zabawa, grillowana wołowina, koncert na bębnach oraz kąpiel w morzu to tradycja wejścia w Nowy Rok. Pozostali powitali rok 2016 na Polskiej Stacji przy sushi i lampce szampanaj. (t: MD)
   
Sylwester na Commandante Ferraz
(f: MD)
 

Sylwester na Commandante Ferraz
(f: MD)
 
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
PA - Piotr Andryszczak
MD - Marta Damaszke
BB - Barbara Bielenkiewicz
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
LK - Leszek Krzemień
AZ - Anna Znój
MP - Michał Pętlicki
HJ - Håkan Johansson

autorzy tekstów: (t: YY)
MD - Marta Damaszke
AZ - Anna Znój
DG - Dariusz Gwiazdowicz
MP - Michał Pętlicki
 

Wiadomości archiwalne
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA