POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne - luty 2016

Wiadomości archiwalne - luty 2016

 2016

27 lutego
 -
Korzystając z dobrej pogody oraz parodniowego okna pogodowego, część naszej załogi wybrała się po raz pierwszy w tym sezonie dwoma zodiakami na Lions Rump w Zatoce Króla Jerzego. Obecnie od listopada 2015 roku przebywa tam Ania Gasek z Anią Grebieniow.  Było to bardzo radosne spotkanie i okazja  przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych w domku. Jednak co najważniejsze, udało się zamontować na dachu antenę w celu uzyskania łączności radiowej z Lions Rump. Na razie obustronna komunikacja jest możliwa tylko na kanale 16, ale ciągle są prowadzone prace w celu uzyskania pełnej łączności. (t: DBA)
   
Wizyta na Lions Rump
(f: DBA)
 
Wizyta na Lions Rump
(f: DBA)
 
   
Wizyta na Lions Rump
(f: DBA)
 
Wizyta na Lions Rump.
Montaż anteny
(f: DBA)
 
26 lutego
 -
Święto Stacji Arctowskiego - 40 rocznica powstania Stacji.
Razem z nami ten niezwykły dzień świętowali Rosjanie ze Stacji Bellingshausen, Chińczycy ze Stacji Great Wall, Koreańczycy ze Stacji King Sejong ale także nie zabrakło naszych sąsiadów ze Stacji Comandante Ferraz. Po przybyciu wszystkich gości nastąpiło oficjalne rozpoczęcie imprezy. Kierownik Zakładu Badań Antarktyki IBB PAN dr hab. Robert Bialik wygłosił przemowę na temat historii Stacji, prowadzonych badań naukowych, a także planów rozbudowy placówki i zaprezentował projekt nowego budynku (t: MD).
   
Święto Stacji Arctowskiego
(f: PA)
 
Święto Stacji Arctowskiego
(f: PA) 
 
   
Święto Stacji Arctowskiego
(f: FO)
 
Święto Stacji Arctowskiego
(f: PA)
 
   

 
 
Święto Stacji Arctowskiego
(f: AG)
 
24 lutego
 -
Działalność edukacyjna Polskiej Stacji Antarktycznej rozpoczęta dużym sukcesem.
Od lutego prowadzone są lekcje on-line dla dzieci i młodzieży w polskich szkołach. Jest to możliwe dzięki uprzejmości projektu Scientix, który udostępnił odpowiednie narzędzia do wideokonferencji. Do tej pory odbyły się trzy zajęcia  pt.: “Stacja im. Henryka Arctowskiego – kawałek Polski w Antarktyce”, "Co pełza i człapie w okolicy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego?" oraz "Fauna na Wyspie Króla Jerzego. Przystosowania zwierząt do życia w warunkach polarnych".
W pierwszej wideokonferencji udział wzięło ponad 160 szkół. Zajęcia prowadzi Dagmara, Asia oraz Marta (t: MD).
   
Lekcja edukacyjna z Dagmarą
(f: PA)
 

Lekcja edukacyjna z Martą
(f: DBA)
 
20 lutego
 -
Od początku stycznia doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych (ISP) KNOW mgr Joanna Sziło z IGF PAN oraz kierownik Zakładu Badań Antarktyki IBB PAN dr hab. Robert Bialik prowadzą pomiary hydrologiczne oraz transportu rumowiska wleczonego. Badania te są realizowane na przedpolu Lodowca Baranowskiego w Potoku Fosa oraz w jednym z wypływów lodowcowych. Projekt ten jest współfinansowany ze środków KNOW oraz przez IBB PAN (t: JS).

"Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom Stacji im. H. Arctowskiego za pomoc w realizacji badań terenowych, transporcie oraz konstrukcji urządzeń umożliwiających efektywniejszą pracę."
Asia Sziło, Robert Bialik
   
Łapacze rumowiska wleczonego
(f: JS)
 

Pomiary terenowe
(f: JS)
 
   
Pomiary terenowe
(f: JS)
 

Transport
(f: JS)
 
   
Suszarka do rumowiska wleczonego
(f: JS)
 

Wytrząsarka
(f: JS)
 
17 lutego
 -
Monitoring ssaków płetwonogich przeprowadzany jest w odstępach dziesięciodniowych.
Liczba odpoczywających na lądzie uchatek antarktycznych ciągle wzrasta. Niecodziennym zjawiskiem okazało się być pojawienie jasnej uchatki. Jest to leucystyczny osobnik o kolorze izabelowatym (miodowo-białym).
   
Leucyzm - jest wynikiem niedoboru  ciemniejszego pigmentu w skórze czy włosach, jednakże nie dotyczy to oczu. Według danych około 1% całej populacji uchatek antarktycznych to osobniki leucystyczne (t: MD).

Uchatka antarktyczna - osobnik leucystyczny
(f: DG)
 
14 lutego
 -
Dzień pełen miłości i uprzejmości. Ciasteczkowe serduszka wykonane przez dziewczyny i koperty niespodzianki z serduszkową łamigłówką od naszych polarnych chłopców to tylko część atrakcji dzisiejszego dnia. Obiad przygotowany przez kierownika oraz wieczorne spotkanie urodzinowo-walentykowe na brazylijskiej Stacji Comandante Ferraz. Takie niedziele lubimy.
Do południa na niebie zagościły dwa śmigłowce Messerchmitt-Bolkow-Blohm Bo 105CBS-2 z argentyńskiego statku Achilles. Wizyta była krótka, lecz bardzo spektakularna. Helikoptery zabrały norweską ekipę badaczy z Projektu MONICA oraz cały zespół naukowców z INACH (t: MD).
   
Walentynkowe słodkości
(f: MD)
 

Walentynkowa zagadka
(f: MD)
 
   
Solenizanci z Stacji Ferraz
(f: LK)
 

Śmigłowce Messerchmitt-Bolkow-Blohm
(f: PA)
 
   
Śmigłowce Messerchmitt-Bolkow-Blohm
(f: PA)
 

Śmigłowce Messerchmitt-Bolkow-Blohm
(f: PA)
 
8 lutego
 -
Zakończenie karnawału z feijoada na talerzu na Stacji Estacao Antartica Comandante Ferraz. Feijoada uważana jest za typowe brazylijskie danie narodowe. Potrawa w postaci gulaszu składa się głównie z czarnej fasoli, suszonego mięsa, wędzonej kiełbasy. Do tego serwuje się duszoną brazylijską kapustę Couve mineira, ryż oraz farofa czyli prażoną i zasmażaną mąkę z manioku. Dziękujemy naszym sąsiadom po drugiej stronie Zatoki Admiralicji za wspaniały obiad przy brazylijskich rytmach (t: DBA).
   
Dariusz, Dagmara, Piotr, Marta, Ania i Fatima.
Stacja Comandante Ferraz
(f: DBA)
 

Feijoada
(f: DBA)
 
7 lutego
 -
Aktywna niedziela. Nasi koledzy z INACH (Instituto Antártico Chileno) zorganizowali popołudniowe zawody sportowe. Przeróżne konkurencje, mnóstwo pozytywnych emocji, zdrowa rywalizacja. Do walki stanęła ekipa z Norwegii, z Chile oraz większość polarników z Polski. Tego nam było trzeba (t: MD).
   
Zawody biegowe ze związanymi nogami 
(f: AZ)
 

Przeciąganie sznura
(f: AZ)
 
   
 
 
 
Uczestnicy zawodów
(f: AZ)
 
4 lutego
 -
Tłusty czwartek na Stacji. Jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Od rana dziewczyny dzielnie walczyły w kuchni z przygotowaniem faworków i racuchów. Na podwieczorek Piotr z Dagmarą upiekli pyszne, cieplutkie pączki z nadzieniem truskawkowym  i morelowym.  Mimo  ich ogromnej ilości, łasuchy zjadły wszystkie, nie pozostawiając nawet okruszka.
Jeden z przesądów mówi - kto nie zje ani jednego pączka w tłusty czwartek, temu nie będzie wiodło się w życiu. My zjedliśmy aż nadto tłuściutkich pyszności.
   
Dodatkową atrakcją dnia była wizyta ponad setki turystów ze statku Sea Spirit, którzy mimo wielkiego zainteresowania życiem na stacji delektowali się naszymi wypiekami (t: MD)
 
Pączkowa produkcja
(f: DBA)
   
Tłusty czwartek na Stacji
(f: AZ)
 

Pączek made at Arctowski
(f: LK)
 
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
PA - Piotr Andryszczak
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
JS - Joanna Sziło
LK - Leszek Krzemień
AZ - Anna Znój
FO - Fatima Oladejo (Brazylia/Ferraz)
AG - Anna Gasek

autorzy tekstów: (t: YY)
MD - Marta Damaszke
JS - Joanna Sziło
 

Wiadomości archiwalne
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA