POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne 2016 (marzec - kwiecień)

Wiadomości archiwalne 2016 (marzec - kwiecień)

 2016

18 kwietnia
 -
Ruszyły prace związane z nową lokalizacją agregatów.
W pierwszej kolejności wykonano tory kablowe oraz instalację oświetleniową, pozwalając tym samym na kontynuację prac związanych z wykonaniem magistrali paliwowej oraz linii zasilającej rozdzielnię.
Lampy typu LED zastosowane do oświetlenia pomieszczenia agregatów zużywają tyle energii co jedna żarówka 150 W (t: LK, MD).
   
Montaż oświetlenia
(f: LK)
 

Nowe pomieszczenie agregatów
(f: LK)
 
11 kwietnia
 -
Przygotowania do zimy.
Zakończono transport paliwa z Jedynka Point do zbiorników przed halą agregatów. Przewieziono 42 tony oleju napędowego. Domki letnie, w których przebywały grupy naukowe zostały zabezpieczone poprzez wyłączenie zasilania, opróżnienie rurociągów wodnych oraz domknięcie okiennic i uszczelnienie drzwi wejściowych. Dla osób dyżurujących doszedł nowy obowiązek monitorowania ogrzewania rurociągów doprowadzających wodę do głównego budynku Stacji (t: LK, MD).
   
Domki letnie
(f: MD)
 
Zbiorniki paliwa
(f: MD) 
 
   

 
 
Sterowanie podgrzewaniem rur
(f: MD))
 
8 kwietnia
 -
Od kilku tygodni na Stacji funkcjonuje nowa dyżurka. Została przeniesiona na poddasze hali, skąd jest bezpośredni widok na pracę agregatów. Dodatkowo w pomieszczeniu znajduje się monitoring urządzeń generujących prąd. Wizualizacja znacząco ułatwia pracę osoby pełniącej nocy dyżur, pozwalając na bieżąco obserwować agregaty. Stare pomieszczenie zostało wykorzystane jako przedłużenie nowej stolarni (t: MD).
   
Nowa dyżurka
(f: MD)
 
Nowa dyżurka
(f: MD) 
 
   

 
 
Stara dyżurka
(f: MD))
 
4 kwietnia
 -
Zaraz po odpłynięciu statku Polar Pioneer z Zatoki Admiralicji ruszyły prace porządkowe na hali nr 1 i 2  oraz w rejonie Jedynka Point. Wąż paliwowy i cumy zabezpieczono do następnego tankowania.  Sprzęt techniczny (PTS, dźwig, ostrówek oraz zodiaki na nowych slipach) został zabezpieczony i schowany do hal aż do nadejścia wiosny. Skutery śnieżne przeszły przegląd techniczny i są gotowe do sezonu zimowego (t: LK, MD).
   
Sprzęt techniczny w hali nr 1
(f: MD)
 

Skutery śnieżne
(f: MD)
 
1 kwietnia
 -
Prima Aprilis - dzień żartów.  Jednak gdy  wieczorem na horyzoncie pojawił się Polar Pioneer, żarty się skończyły.
W pierwszej kolejności tankowanie paliwa, które trwało całą noc. Następnego dnia o poranku rozpoczął się załadunek kontenerów, odpadów przemysłowych i gospodarczych, dwóch agregatów prądotwórczych oraz prywatnych rzeczy naukowców, grupy letniej i zimowników z poprzedniej wyprawy.  Na Stację dostarczono  m.in. nowy skuter, zbiornik na wodę, nowe slipy na zodiaki i wiele innych rzeczy niezbędnych do funkcjonowania Stacji. Nie zapomniano o świeżych warzywach i owocach. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych cały załadunek poszedł zgodnie z planem.
Dziękujemy wszystkim letnikom oraz grupom naukowym za wspólnie spędzony czas, miłą atmosferę oraz za ogromną pomoc w załadunku (t: MD).
   
Polar Pioneer na horyzoncie
(f: AG)
 
Cumowanie
(f: AG)
 
   
Cumowanie
(f: AG)
 
Przygotowanie do tankowania
(f: LK)
 
   
Załadunek
(f: AG)
 
 
Załadunek
(f: AG)
 
 
22 marca
 -
Dziewczyny z Lions Rump na Stacji Arctowskiego.
O świcie czteroosobowa załoga z wykorzystaniem dwóch zodiaków popłynęła do Zatoki Króla Jerzego w celu przetransportowania naszych obserwatorów do Stacji. Akcja przeprowadzona bardzo szybko i sprawnie. Po pięciomiesięcznym pobycie w refugium Lions Rump dziewczyny zakończyły monitoring, teraz spokojnie czekają na transport ze Stacji do kraju. Wszyscy polarnicy są uradowani wizytą dwóch Ań (t: MD).
   
Powitanie dziewczyn z Lions Rump na Arctowskim
(f: DBA)
 
Powitanie dziewczyn z Lions Rump na Arctowskim
(f: PA)
 
   
Ania Gasek
(f: PA)
 
Ania Grebieniow
(f: PA)
 
   
 
 
 
Chleb z Lions Rump
(f: PA)
 
19 marca
 -
Potrójne urodziny na Stacji.
W ten niezwykły dzień mieliśmy okazję świętować urodziny  Roberta - kierownika ZBA,  Damiana oraz Leszka. Każdy z solenizantów dostał tematyczny tort wykonany przez naszego kucharza Asię. Swoją obecnością zaszczycili nas Brazylijczycy z Comandante Ferraz. Była to jednocześnie prawdopodobnie ostatnia okazja do zabawy w tak licznym gronie (t: MD).
   
Solenizanci: Leszek, Damian, Robert
(f: PA)
 
Goście z Comandante Ferraz
(f: PA) 
 
   

 
 

Urodziny na Stacji Arctowskiego
(f: PA)
 
10 marca
 -
Światowy dzień kobiet i dzień mężczyzn na Arctowskim.
Ósmego marca obchodziliśmy dzień kobiet na Stacji. Z tej okazji Panowie przygotowali pyszną kolację, a na deser zaserwowali smażone lody z żurawiną.  Natomiast 10 marca z okazji dnia mężczyzn, po ciężkim dniu pracy, wieczorem zasiedliśmy razem do specjalnie przygotowanej przez dziewczyny kolacji z lampką wina. A słodką niespodzianką były ciastko francuskie z jabłkiem w kształcie róż (t: MD).
   
Francuska róża
(f: PA)
 

Tort z okazji dnia mężczyzn
(f: MD)
 
9 marca
 -
Kolejny sukces edukacyjnej działalności polarników z Polskiej Stacji Antarktycznej Arctowski.
Mówią o Nas w mediach. Dzisiejsza lekcja prowadzona przez Dagmarę została pokazana w wiadomościach Teleexpressu TVP1. (t: MD)
   
Uczestnicy lekcji prowadzonej przez polarników. Klasa III z Jaroszowa
(f: BZ)
 

Wywiad z Agnieszką Kruszewską, z-cą dyrektora ds. administracyjnych IBB PAN dla Teleexpressu
(f: teleexpress.tvp.pl)
 
5 marca
 -
Od 1 marca 2016r.  wznowiliśmy wykonywanie pomiarów sumy opadów atmosferycznych oraz grubości pokrywy śnieżnej. Pomiar przeprowadzany jest w ogródku meteorologicznym, w którym do tej pory działała jedynie  automatyczna stacja meteorologiczna. Stacja automatyczna  dostarcza informację na temat temperatury powietrza, kierunku i prędkości wiatru oraz ciśnienia atmosferycznego. Informacja o wielkości opadów jest ważna dla wielu badań prowadzonych w okolicy stacji m.in. hydrologicznych, geomorfologicznych i botanicznych. (t: JP)
   
Pomiary meteorologiczne
(f: DBA)
 

Pomiary meteorologiczne
(f: DBA)
 
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
PA - Piotr Andryszczak
MD - Marta Damaszke
AG - Anna Gasek
FO - Fatima Oladejo (Brazylia/Ferraz)
BZ - Barbara Zbrożek (Polska/Jaroszów)
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
teleexpress.tvp.pl

autorzy tekstów: (t: YY)
MD - Marta Damaszke
JP - Joanna Plenzler
 

Wiadomości archiwalne
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA