POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne 2016 (maj)

Wiadomości archiwalne 2016 (maj)

 2016

30 maja
 -
W wyniku utrzymujących się od kilku dni dodatnich temperatur, okoliczne cieki odmarzły i można było kontynuować prace z zakresu monitoringu hydrologicznego.
Zebrano próbki wody ze strumieni w okolicy Lodowca Ekologii oraz we Włoskiej Dolince, a także wykonano pomiar podstawowych parametrów fizykochemicznych wody. Próby są zbierane do dalszych badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego (t: DBA).
   
Ciek przy Lodowcu Ekologii
(f: DBA)
 
Asia pobierająca próby wody
(f: DBA) 
 
29 maja
 -
Korzystając z pięknej, słonecznej i bezwietrznej pogody, część załogi Stacji po raz pierwszy w tym sezonie wybrała się zodiakami w odwiedziny do stacji argentyńskiej Carlini położonej w Zatoce Pottera w południowo-zachodniej części Wyspy Króla Jerzego.
Aktualnie zimuje tam teraz 28 osób. Była to okazja do nawiązania nowych znajomości, zwiedzenia poszczególnych budynków stacji, a także wymienienia się drobnymi upominkami. Mamy nadzieję, że na jednym spotkaniu się nie skończy i będzie okazja jeszcze odwiedzić naszych argentyńskich sąsiadów (t: DBA).
   
 
26 maja
 -
Korzystając z dnia wolnego z okazji Bożego Ciała oraz ładnej, słonecznej pogody, część załogi wybrała się na wycieczkę po okolicy. Zjedliśmy również uroczysty, świąteczny obiad, a wieczorem wspólnie obejrzeliśmy film (t: DBA).
 
Wycieczka pod Lodowiec Ekologii
(f: PA)
25 maja
 -
Zakończono montaż torów kablowych w pomieszczeniu, które będzie pełniło funkcję nowej hali agregatów. Łącznie zostało położone 55 metrów kabla energetycznego 5x50mm2 i podobną ilość przewodów do systemu monitoringu agregatów (t: PA).
   
Montaż torów kablowych
(f: DBA)
 
Efekt końcowy wykonanych prac
(f: PA) 
 
23 maja
 -
Ze względu na ogromne zainteresowanie lekcjami online prowadzonymi ze stacji, postanowiliśmy we współpracy z projektem Scientix zorganizować kilka dodatkowych terminów transmisji w czerwcu. W przeciwieństwie do naszych poprzednich lekcji, tym razem nie obowiązują wcześniejsze zapisy; wystarczy skorzystać z linka zamieszczonego przy opisie transmisji. Informacja o terminach zajęć znajduje się na stronie projektu Scientix  (t: DBA).
19 maja
 -
O godz. 11:00 czasu polskiego łączyliśmy się przez Skype’a ze Szkołą Podstawową 89 im. Kornela Makuszyńskiego z Krakowa w ramach organizowanego przez tę placówkę Festiwalu Nauki. Dzieci miały mnóstwo pytań dotyczących zwierząt, które można spotkać w okolicy oraz środowiska Antarktyki, a uczniom pierwszych klas nie mieściło się w głowach, że pomimo takiej odległości mogą na żywo rozmawiać przez Internet z osobą pracującą w Stacji i w dodatku ją zobaczyć. Na stronie internetowej szkoły pojawiła się krótka relacja z tego wydarzenia (t: DBA).
17 maja
 -
Po serii transmisji online, które prowadziliśmy dla uczniów ze Stacji od stycznia do marca, cały czas otrzymujemy wiadomości od szkół. Każda z nich jest szczególna i każda zapada w pamięć. Dzisiaj otrzymaliśmy takiego e-maila od uczniów z klasy 2c ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Grodzisku Mazowieckim:
 
 
Wspaniali Polscy Naukowcy!
Bardzo dziękujemy za niezwykle ciekawą lekcję on-line na temat Waszej pracy na stacji badawczej. Dzięki Wam bardzo poszerzyliśmy naszą wiedzę o Antarktyce i mogliśmy się poczuć, jak byśmy tam byli. Jesteśmy dumni, że Polacy tak wiele potrafią i uwierzyliśmy, że my też jesteśmy w stanie wiele zrobić. W ramach podziękowań – zainspirowani lekcją - wykonaliśmy rysunki, które Wam przesyłamy.
 
Pozdrawiamy serdecznie,
Uczniowie z klasy II C ze SP nr 6 w grodzisku Maz. wraz z Wychowawcą Wiolettą Puchalską
 
Razem z wiadomością otrzymaliśmy przepiękne rysunki przygotowane przez uczniów. Załączamy niektóre z nich (t: DBA).
   
 
14 maja
 -
Korzystając z dobrej pogody, część załogi skorzystała z zaproszenia na grilla i odwiedziła naszych kolegów ze stacji brazylijskiej Commandante Ferraz. Atmosfera jak zawsze była bardzo koleżeńska, a gospodarze postarali się, żeby na stole niczego nie zabrakło. To niestety jedno z ostatnich spotkań z naszymi kolegami ze względu na zbliżającą się zimę (t: DBA).
 
 
Monitoring  ssaków płetwonogich na plus.
Nie dość, że pogoda była bardzo łaskawa (słoneczna i bezwietrzna) to największym wydarzeniem dnia była obserwacja pingwina cesarskiego (Aptenodytes forsteri), ptaka nie gniazdującego na Wyspie Króla Jerzego. Przebywa na kontynencie przez cały rok. Jest  największym żyjącym przedstawicielem rodziny pingwinów dorastającym do 120 cm wysokości i waży około 30 kg.
 
 
Najdalej wysunięta na południe kolonia tych ptaków znajduje się zaledwie 1400 km od bieguna (t: MD).
 
 
Pingwin cesarski - osobnik immaturalny
(f: MD)
 
 
Podczas cyklicznych obserwacji zauważyć można, iż wraz z nadejściem zimy liczebność ssaków płetwonogich sukcesywnie spada.  Natomiast odnotowuje się coraz więcej ptaków zimujących m.in. pochwodzioby białe czy petrele śnieżne.
 
Pochwodziób biały
(f: MD)
   
Pingwiny białobrewe na Llano Point
(f: MD)
 
Foka Weddella
(f: MD) 
 
 
 
Na zakończenie monitoringu przeprawa na drugą stronę Laguny Ekologii w lodowej kaszce czyni nasze canoe pierwszym lodołamaczem napędzanym siłą ludzkich mięśni.
   
Przeprawa canoe przez Lagunę Ekologii
(f: MD)
 
Odcinek wybrzeża Blue Dyke
(f: MD)
 
12 maja
 -
Ilość osób obserwujących fanpage Arctowski Polish Antarctic Station w serwisie Facebook osiągnęła 1400. To ponad 2 razy więcej niż w listopadzie, kiedy na stronie pojawił się pierwszy wpis dodany przez naszą wyprawę. Serdecznie zachęcamy do śledzenia wydarzeń na stronie: https://www.facebook.com/arctowski/ (t: DBA).
10 maja
 -
Literka A powróciła na swoje miejsce.
Od pewnego czasu napis na latarni morskiej pozbawiony został litery "A" w wyniku działania silnych wiatrów. Dzięki zmaganiom naszych chłopaków zwymiarowano i dorobiono nową  literę "A".
 
 
Podczas montażu i odmalowania napisu ARCTOWSKI przydatne były umiejętności wspinaczkowe do wykonanie prac na wysokościach (t: MD, LK).
 
 
Prace naprawcze przy latarni (f: MD)
   
Prace przy latarni
(f: MD)
 
Latarnia przy Stacji
(f: MD) 
 
5 maja
 -
Wraz z nadchodzącą zimą zauważyć można zmianę różnorodności gatunkowej. Powszechnie napotykane podczas lata wydrzyki zostały zastąpione przez pochwodzioby białe przypominające nieco gołębie.  Zza okna Stacji zaobserwować można również mewy południowe, petrelce olbrzymie, warcabniki  oraz petrele śnieżne.
   
Petrelec olbrzymi
(f: MD)
 
Pochwodziób biały
(f: LK) 
 
   
Pingwin białobrewy
(f: LK)
 
 
Mewa południowa
(f: LK)
 
2-3 maja
 -
Majówkę spędziliśmy w Stacji ze względu trudne warunki atmosferyczne.
Dzień Flagi, przypadający 2 maja, uczciliśmy wywieszeniem nowej biało-czerwonej flagi na maszcie flagowym przed wejściem do Stacji, a w Święto Konstytucji 3 maja zorganizowaliśmy uroczystą kolację (t: DBA).
   
Wciągnięcie na masz nowej flagi
(f: DBA)
 

Uroczysta kolacja z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
(f: DBA)
 
1 maja
 -
Miesiąc maj kojarzy się nam - zimownikom -  ze śpiewem ptaków, zieloną trawą, kwitnącymi drzewami. W Antarktyce jest to czas wyczekiwania zimy, spadku temperatury, opadów śniegu oraz silnych wiatrów.
W tym roku maj jest dla nas łaskawy. Bezchmurne noce odsłaniają miliony gwiazd na niebie, Mleczną Drogę mleczną oraz mgławice.
 
 
Spektakularnie prezentuje się nasza latarnia w blasku księżyca. Słońce wita nas po 9-tej, a zachodzi po 16-tej. Pomimo krótkiego dnia staramy się korzystać jak najwięcej z uroków słońca (t: MD).
 
Latarnia nocą
(f: LK)
   
Arctowski w świetle gwiazd
(f: LK)
 
Gwieździsta noc. Widok na mszarnik
(f: LK)
 
   
Widok na Stację z Puchalskiego
(f: MD)
 
Żar z nieba o poranku
(f: MD)
 
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
MD - Marta Damaszke
LK - Leszek Krzemień
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
PA - Piotr Andryszczak

autorzy tekstów: (t: YY)
MD - Marta Damaszke
LK - Leszek Krzemień
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
PA - Piotr Andryszczak

Wiadomości archiwalne
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA