POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne 2016 (czerwiec - lipiec)

Wiadomości archiwalne 2016 (czerwiec - lipiec)

 2016

29 lipca
 -
Zakończyliśmy malowanie ścian w nowej hali agregatów. Całość wraz zakończeniem linii zasilania nowych agregatów zrobionej przez naszego energetyka wygląda bardzo schludnie i funkcjonalnie (t: DBA)(f: PA).
   
 
 
 
 
28 lipca
 -
Zmienna pogoda, która przynosi raz ujemne, raz dodatnie temperatury spowodowała, że cała okolica przykryta jest cienką warstwą śniegu, pod którą kryje się złowrogi lód. Nawet na spacer, nie mówiąc o dalszych wycieczkach, bezpieczniej wychodzić w rakach. Ale za to pojawił się nowy, wdzięczny motyw do fotografowania (t: DBA).
   
 
 
 
 
Shag Point
(f: PA)
 
 
 
 
Mszarnik skuty lodem
(f: PA)
26 lipca
 -
Pomimo okresu zimowego, życie na naszej wyspie nie zamiera. Okolice Stacji od czasu do czasu odwiedzają pingwiny białobrewe i Adeli, a w powietrzu latają kormorany antarktyczne, pochwodzioby czy petrele śnieżne. Ostatnio nad Zatoką Ezcurra widzieliśmy też pojedyncze rybitwy antarktyczne (t: DBA).
   
 
 
 
 
Kormoran antarktyczny
(f: LK)
 
 
 
Pochwodziób żółtodzioby
(f: LK)
 
 
 
 
 
Petrel śnieżny
(f: LK)
25 lipca
 -
W ciągu miesiąca mieliśmy kilka dni pięknej, niemal bezwietrznej i bezchmurnej pogody, co tutaj jest naprawdę rzadkością. Wszyscy chętnie ruszyliśmy w teren, żeby naładować nasze „baterie słoneczne”. Dodatkowo sprzyja temu fakt, że dni są już o półtorej godziny dłuższe niż miesiąc temu i kiedy nie wieje wiatr, to czuć na skórze delikatne ciepło Słońca, za którym już trochę tęsknimy.
Bezchmurne niebo nocą, tutaj z dala od cywilizacji to dla nas również doskonała okazja do podziwiania Drogi Mlecznej i konstelacji, których nie mamy możliwości zobaczyć na półkuli północnej takich jak Krzyż Południa lub Centaur (t: JP).
   
Zachód Słońca
(f: PA)
 
Droga Mleczna
(f: PA) 
 
22 lipca
 -
Doszły nas słuchy, że dzisiaj w Warszawie odbyły się pierwsze szkolenia dla naszych następców, członków 41 wyprawy. Kierownikiem nowej załogi jest Bartosz Matuszczak, zimownik z 38 wyprawy antarktycznej. Trzymamy kciuki za wasze przygotowania i do zobaczenia za jakiś czas na „Arctowskim”! (t: DBA).
16 lipca
 -
Według naszych wyliczeń do powrotu do Polski pozostało nam 100 dni. Z tej więc okazji zorganizowaliśmy uroczystą studniówkę z tortem z malinami i innymi pysznościami. Nie zatańczyliśmy co prawda tradycyjnego poloneza, ale w zamian zagraliśmy w planszową grę polarną przygotowaną specjalnie na tę okazję przez część zimowników.
   
 
 
 
 
 
 
Ale to nie koniec okrągłych liczb, bo w tym samym czasie nowiuteńki agregat 100 kW nazwany przez nas „Mocarzem” też przepracował swoje pierwsze 100 godzin. Tak więc mieliśmy podwójną okazję do świętowania. (t: LK)
13 lipca
 -
Nasz elektronik zakończył montaż centrali przeciwpożarowej IGNIS 1030 w hali agregatów wraz z czujnikami dymu i ostrzegaczami akustycznymi. Dodatkowo zostało wykonane telefoniczne powiadamianie o alarmie.
W razie zagrożenia jest uruchamiana syrena alarmowa na budynku Samolotu i dodatkowo jest odtwarzany modulowany sygnał w słuchawce telefonu w mesie, dzięki czemu można szybciej zlokalizować źródło potencjalnego pożaru. (t: PA)
   
Wnętrze centrali telefonicznej z urządzeniem powiadamiania przez telefon
(f: PA)
 
Centrala ppoż i inne urządzenia IT
(f: PA) 
 
3 lipca
 -
W nocy czekało nas nie lada wyzwanie – o godzinie 8 polskiego czasu (u nas to godzina 3, czyli środek nocy) Dagmara opowiadała o Stacji na antenie Radiowej Trójki w audycji dla dzieci pt. „Zagadkowa niedziela”. Oczywiście, tuż przed planowaną rozmową zgodnie z prawem Murphy’ego przestało działać jedno łącze satelitarne i telefony przychodzące, ale całość zakończyła się pomyślnie, a pytania przejętych dzieci obecnych w studiu były największą nagrodą. Audycję można posłuchać pod linkiem Jak pachnie powietrze na Antarktydzie (rozmowa dot. Stacji od 11:00). (t: DBA)
1 lipca
 -
Podczas kolejnego monitoringu ekologicznego zaobserwowaliśmy lamparta morskiego wylegującego się nad brzegiem Paradise Cove. Ostatnim razem widzieliśmy tego ssaka na początku kwietnia. Obserwacja jednak nie trwała długo, bo chwilę później pojawiły się uchatki, które przepędziły najwyraźniej nieproszonego gościa. (t: DBA)
   
Lampart morski
(f: JP)
 
Refugium Demay w Paradise Cove
(f: PA) 
 
29 czerwca
 -
Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Ratownika WOPR, ponieważ jest to specjalizacja naszego ratownika medycznego. Z tej okazji Sylwek przygotował dla nas krótką prezentację poświęconą zagadnieniom ratownictwa wodnego, a wieczorem był grill z kiełbaskami. (t: DBA)
25 czerwca
 -
Nastała zima, przesilenie obchodziliśmy kilka dni temu.
W Stacji zimownicy wykonują planowane prace nie tylko wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz. Zmarzniętym powracającym do Stacji może osłodzić życie nowatorskie rozwiązanie, czyli sauna na podczerwień (infrared). Sauna nie wymaga specjalnego przygotowania zaplecza, setek kilowatów czy pomieszczenia odpornego na wilgoć. To zwykłe pomieszczenie, w naszym przypadku jeden z pokoi w Samolocie, w którym rozstawiliśmy cztery promienniki TERM 2000 IRSPA. Emitują one przyjazne ciepło dla naszego organizmu.
Nagrzewanie promieniami podczerwonymi pomaga w różnych dolegliwościach i jednostkach chorobowych: łagodzi bóle pleców wywołane stresem, przemęczeniem, reumatyzmem, chorobą zwyrodnieniową, bóle stawów spowodowane intensywnym wysiłkiem. Ciekawostką jest, że ilość energii potrzebna do sauny to zaledwie ogrzewanie jednego pokoju zimownika. (t: LK)
 
 
 
 
 
Infrasauna w jednym z pokoi w Samolocie
(f: PA)
22 czerwca
 -
Rok szkolny powoli dobiega końca, więc na razie kończymy nasze działania edukacyjne, które realizowaliśmy w ramach współpracy z projektem Scientix. Dzisiaj odbyła się ostatnia transmisja w formie konferencji poświęconej pytaniom od uczniów. Byliśmy pytani o to, czy mechanicy i elektrycy mają dużo pracy, czy na co dzień jemy baklawę oraz jakie zwierzęta można spotkać zimą w okolicy naszej Stacji.
W okresie od stycznia do czerwca przeprowadziliśmy łącznie 12 transmisji, w których wzięło udział ponad 1000 szkół z całej Polski na wszystkich etapach edukacyjnych (od szkół podstawowych do liceów). Materiały video z naszych lekcji można obejrzeć na oficjalnym kanale projektu Eduscience (t: DBA).
 
 
 
 
 
Podziękowania za udział w transmisjach od Podstawowej Szkoły Międzynarodowej w Józefosławiu (k. Warszawy)
20 czerwca
 -
Dzisiaj obchodziliśmy Święto Środka Zimy!
Z tej okazji otrzymaliśmy wiele życzeń od pracowników różnych stacji antarktycznych, którzy podobnie jak my świętowali w tym dniu. Pomimo lekkiego mrozu odbyło się morsowanie w Zatoce Admiralicji, a wieczorem zorganizowaliśmy imprezę połączoną z oglądaniem filmów i zdjęć wykonanych podczas naszej wyprawy oraz graniem w gry i układaniem puzzli (całe szczęście, że regularnie ćwiczymy na siłowni, bo gra w Twistera byłaby dość karkołomna). Otworzyliśmy też tajemniczą paczkę, która od lata była schowana na zapleczu i cierpliwie czekała na dzisiejsze święto. W środku były prezenty dla każdego z nas, za które serdecznie dziękujemy! (t: DBA) (f: PA)
   
 
 
17 czerwca
 -
Zima cały czas nas niemile zaskakuje, a właściwie… jej brak.
Temperatury oscylują w granicach 0 stopni, od paru dni znów mamy odwilż, a dzisiaj pada deszcz. Narty stoją bezużytecznie w magazynku sportowym, ale za to cały czas możemy korzystać z zodiaków w celach naukowych (monitoring ekologiczny) i towarzyskich. Dzisiaj część naszej załogi wróciła z dwudniowej wizyty u naszych brazylijskich sąsiadów z Commandante Ferraz. To miłe zaskoczenie, bo już myśleliśmy, że w maju widzieliśmy się z nimi po raz ostatni przed zimą. I w dodatku dostaliśmy w prezencie trochę świeżych warzyw i owoców!
 
 
Wyspa Króla Jerzego położona jest na południowym skraju cieśniny Drake'a, łączącej Atlantyk i Pacyfik. Jest to obszar, przez który często przemieszczają się oceaniczne masy powietrza. Oprócz tego czasem nadciąga tu zimne i suche powietrze znad Antarktydy. Powoduje to, że temperatura powietrza może być bardzo zmienna z roku na rok. Mimo, że przeważnie w czerwcu jest tu chłodniej (wg danych z lat 1977-2000 średnia miesięczna temperatura powietrza w czerwcu wynosi -4,9°C) to obserwowane obecnie dodatnie temperatury powietrza nie są czymś nienaturalnym. Jednak dla nas, którzy przyjechaliśmy tu nastawieni na doświadczanie srogich mrozów, jest to pewnym zaskoczeniem. Przed nami jeszcze przynajmniej trzy miesiące zimy i wiemy, że pogoda na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy... (t/f: DBA, t: JP).
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Warunki śniegowe na poprzedniej wyprawie w czerwcu wyglądały tak…
(f: BJ)
11 czerwca
 -
W budynku meteo zorganizowaliśmy kino „Krabojad”, a pierwszym filmem, który zainaugurował nasz sezon kinowy był „Czerwony Namiot” ("Krasnaya palatka") z 1969 roku, produkcji włosko-radzieckiej o wyprawie gen. Umberta Nobilego na biegun północy. To z pewnością nie pierwsza tego typu projekcja, już czekamy na następne (t/f: DBA).
3 czerwca
 -
Dzisiaj urodziny obchodził Sylwester, nasz ratownik medyczny.
Przygotowaliśmy dla niego masę prezentów, w większości zrobionych ręcznie, pyszny tort i sporo innych smakołyków. Urodziny na stacji polarnej to niecodzienne wydarzenie, więc mamy nadzieję, że Sylwek będzie je długo pamiętał (t: DBA).
   
 
 
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
BJ - Bartłomiej Jeżak
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
PA - Piotr Andryszczak
JP - Joanna Plenzler

autorzy tekstów: (t: YY)
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
PA - Piotr Andryszczak
JP - Joanna Plenzler
LK - Leszek Krzemień

Wiadomości archiwalne
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA