POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne 2016 (siepień - wrzesień)

Wiadomości archiwalne 2016 (siepień - wrzesień)

 2016

28 września
 -
Dzięki dwudniowemu oknu pogodowemu, na które z utęsknieniem czekaliśmy od początku września, udało się uruchomić canoe. Było wmarznięte w grunt, więc kosztowało nas to nieco wysiłku, ale w nagrodę przepłynęliśmy lagunę pod Lodowcem Ekologii i wybraliśmy się do stacji Copacabana. Pingwiny białobrewe, których kolonia znajduje się przy tej stacji, już budują gniazda (t: DBA).
   
 
 
 
 
Odkopywanie canoe
(f: DBA)
 
 
 
Asia i Damian pod stacją „Copacabana”
(f: DBA)
 
 
 
 
 
 
Kolonia pingwinów białobrewych
(f: DBA)
26 września
 -
Wymienianie się przepisami z naszymi kolegami ze stacji brazylijskiej Ferraz stało się już pewną tradycją. Ale nic nie przebije talentu kulinarnego Fatimy, która odważyła się upiec po raz pierwszy w życiu chleb na zakwasie według receptury z „Arctowskiego”. Podobno się udał i wszystkim bardzo smakował (t: DBA).
   
 
 
 
 
Chleb upieczony przez Fatimę
(f: FO)
 
 
 
 
Chleb pieczony na „Arctowskim"
(f: DBA)
24 września
 -
Minął dokładnie rok od naszego wypłynięcia z Gdyni. Uczciliśmy tę okazję domowymi wypiekami i lampką wina w bardzo miłej atmosferze. Oby takie nastroje nas nie opuściły przez ostatni miesiąc zimowania (t: DBA).
   
 
 
  
Domowe pyszności
(f: PA)
 
15 września
 -
W nocy statek „Polar Pioneer” wypłynął z portu w Gdyni i kieruje się na Południe wraz z całym zaopatrzeniem dla kolejnej, 41 wyprawy. Planowo ma dotrzeć do Zatoki Admiralicji 25 października (t: DBA).
 
 
 
 
 
Zrzut ekranu ze strony Marine Traffic wraz z informacją o dacie i godzinie wypłynięcia statku
14 września
 -
Dodatnie temperatury i silne wiatry uwolniły całkowicie od lodu Zatokę Admiralicji, a śnieg w okolicy stacji uległ znacznemu wytopieniu. Korzystając ze słonecznej pogody i dobrych warunków na morzu, część grupy popłynęła zodiakiem na Demay’a w celu przeprowadzenia monitoringu ekologicznego. W drodze powrotnej odwiedzili naszych kolegów ze stacji brazylijskiej Ferraz (t: DBA).
   
 
 
 
 
 
 
(f: DBA)
 
 
 
 
 
 
Pingwiny białobrewe w okolicy stacji Copacabana
(f: LK)
10 września
 -
Statek Polar Pioneer przypłynął już do Gdyni, a nasi następcy uczestniczą w obozie szkoleniowym przygotowującym ich do udziału w wyprawie. Szkolenia mają charakter  zarówno teoretyczny (BHP, techniki łączności), jak i praktyczny (Indywidualne Techniki Ratownicze, podstawy ratownictwa medycznego i pierwsza pomoc). Niektóre osoby brały również udział w kursach związanych ze specyfiką ich stanowisk - na początku września odbyło się szkolenie z zakresu nowego monitoringu hydrologicznego, który zostanie uruchomiony w tym sezonie w stacji (t: DBA).
   
 
 
 
 
 
(f: PK) 
 
2 września
 -
Lód morski w Zatoce Admiralicji zachęcił krabojady do masowych odwiedzin okolic naszej stacji. W ciągu ostatnich kilku dni naliczyliśmy aż kilkadziesiąt osobników wylegujących się na zamarzniętej powierzchni wody w strefie przybrzeżnej (t: DBA).
   
 
 
 
 
 
(f: PA) 
 
1 września
 -
Nasz energetyk zakończył montaż oświetlenia LED w pomieszczeniu stolarni w hali agregatów. Dostosowano przestarzały układ sterowania wszystkich maszyn stolarskich do nowowykonanej sieci TN-S. Wielopunktowe sterowanie wyciągiem trocin pozwala na jego uruchomienie przy każdej maszynie, dzięki czemu wióry powstałe w wyniku prac stolarskich są automatycznie usuwane do odpowiednich pojemników (t: DBA, LK).
   
 
 
 
 
 
(f: DBA)
 
 
 
 
Rozdzielnia „Stolarnia”
(f: LK)
31 sierpnia
 -
Pogoda w Antarktyce nieustannie nas zaskakuje.
Po kilku dniach mrozów, przyszła dwudniowa odwilż śródzimowa, a wraz z nią dobowa suma opadów o wartości 8,1mm! Dzisiaj już pada śnieg, a temperatura spadła do -11 stopni.
25 sierpnia
 -
Zimowa aura zachęca do różnego typu aktywności fizycznej – w ruch poszły biegówki, narty skiturowe i zjazdowe, skutery i rakiety śnieżne.
 
 
(f: DBA, PA, LK)
22 sierpnia
 -
Zatoka Admiralicji zamarzła, a temperatury w ostatnich dniach dochodzą do -20 stopni. Umożliwia to wycieczki na nartach w głąb Zatoki Ezcurra, fotografowanie ssaków płetwonogich, a nawet… podglądanie ich pod wodą (co możecie zobaczyć na tym filmie).
   
 
 
 
 
Zamarznięta Herve Cove
(f: DBA)
 
 
 
Podwodne polowanie z kamerką terenową
(f: DBA)
 
 
 
 
 
Pysk krabojada w otworze oddechowym
(f: PA)
20 sierpnia
 -
Otrzymaliśmy wyniki konkursu w ramach Festiwalu Filmów Antarktycznych (Antarctic 48 Hour Film Festival).
Okazało się, że nasz film „Lost in translation” („Zagubione w tłumaczeniu”) zwyciężył w kategorii „Najlepszy film”!
Oprócz tego nagrody były przyznawane w takich kategoriach jak: najlepszy montaż, najlepszy dźwięk, najlepsza gra aktorska i najlepszy scenariusz (t: DBA).
19 sierpnia
 -
Zainspirowani sukcesami polskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, które staraliśmy się śledzić w miarę możliwości, zorganizowaliśmy turniej tenisa stołowego. Zwycięzcą został Damian, którego uhonorowaliśmy butelką wina z ręcznie wykonaną „antarktyczną” etykietką (t: DBA).
   
 
 
 
 
16 sierpnia
 -
Trasa „Arctowski-Demay” pomimo zmiennej pogody jest stale uczęszczana. Głównie w ramach monitoringu ekologicznego, podczas którego można przy okazji zwiedzić okolicę bliższą i dalszą. Do największych atrakcji terenowych jak zawsze należy przejście przez Lodowiec Ekologii (t: DBA).
   
 
 
 
 
15 sierpnia
 -
Święto Wojska Polskiego uczciliśmy uroczystym obiadem, na który obowiązkowo była grochówka (f: DBA).
11 sierpnia
 -
Dzisiaj naszą Stację odwiedził chilijski helikopter.
Goście niestety nie mieli czasu na kawę (co, mamy nadzieję, uda się nadrobić przy innej okazji), ale za to dostaliśmy pocztę. Wśród nich znaleźliśmy olbrzymią kopertę wysłaną ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku, a w niej mnóstwo listów napisanych do nas przez uczniów klasy 2. To była dla nas prawdziwa niespodzianka, za którą bardzo dziękujemy! (t: DBA).
 
 
 
 
 
Serdeczne pozdrowienia dla uczniów z Gdańska! (f: LK)
8 sierpnia
 -
Choć tegoroczna zima nas nie rozpieszcza, najwyraźniej w ramach rekompensaty przyroda funduje nam liczne odwiedziny okolicznej fauny.
Ostatnio na zamarzniętym mszarniku wylegiwały się uchatki, w okolicy Lodowca Ekologii można było spotkać foki Weddella, a na „Jedynce”, jakby nigdy nic, przesiadywał słoń morski (t: DBA).
   
 
 
 
 
Foka Weddella przy Rakusa Point
(f: PA)
 
 

Uchatka antarktyczna na mszarniku
(f: PA)
 
7 sierpnia
 -
Dzisiaj wysłaliśmy naszą propozycję filmową na Festiwal Filmów Antarktycznych (Antarctic 48 Hour Film Festival).
Na jej przygotowanie mieliśmy 48 godzin, a w scenariuszu miały się znaleźć takie elementy jak ryk słonia, chód modelki, cytat „may the force be with you”, stetoskop i mityczna postać. Film nosi tytuł „Lost in translation” („Zagubione w tłumaczeniu”), a w jego przygotowanie włączyli się uczestnicy 40. Wyprawy (t: DBA).
3 sierpnia
 -
Zakończyliśmy inwentaryzację zapasów żywności i środków gospodarczych. Na tej podstawie zostanie złożone zamówienie zaopatrzenia dla kolejnej wyprawy, a my przy okazji dowiedzieliśmy się ile mamy kilogramów mięsa, ziemniaków czy proszku do prania (t: DBA).
1 sierpnia
 -
Dzisiaj obchodziliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego. Z tej okazji obejrzeliśmy wspólnie film Jana Komasy „Miasto 44” (t: DBA).
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
PA - Piotr Andryszczak
LK - Leszek Krzemień
FO - Fatima Oladejo

autorzy tekstów: (t: YY)
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak

Wiadomości archiwalne
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA