POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne 2016 (październik)

Wiadomości archiwalne 2016 (październik)

 2016

29 października
 -
Urodziny Kierownika
25 października nasz Kierownik obchodził urodziny. Byliśmy wówczas na statku i przygotowywaliśmy się do rozładunku, dlatego dopiero w sobotę 29 października świętowaliśmy na Stacji. Kucharka Joanna przygotowała na tę okazję skromny tort. (t: DBL)
28 października
 -
Pożegnanie 40.
W piątek, 28 października, 40. Wyprawa Antarktyczna opuściła Stację im. Henryka Arctowskiego i wsiadła na rosyjski statek Polar Pioneer. Następnego dnia statek ruszył do Argentyny, skąd zimownicy polecą do Polski.
Zimownicy i letnicy 41. dziękują za miłe przyjęcie na Stacji i życzą bezpiecznej podróży do domu! (t: DBL)
   
 
 
 
(f:BDL)
 
   
 
 
 
(f:BDL)
 
   
 
 
 
(f:BDL)
 
27 października
 -
Co to był za rozładunek! Słaby wiatr, słońce, żadnych opadów atmosferycznych!
Dzięki współpracy załogi stałej statku Polar Pioneer, członków 40-tej wyprawy oraz grupy MONICA udało się wypakować statek w 15 godzin.  O 1900 wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji, przygotowanej przez kucharkę Asię. Następnego przejęliśmy obowiązki od naszych poprzedników.
Wielkie dzięki za pomoc w rozładunku! (t: DBL)
   
 
 
 
(f:BDL)
 
   
 
 
 
(f:EP)
 
 
 
 
(f:BDL)
 
   
 
 
 
(f:EP)
 
   
 
 
 
(f:BDL)
 
   
 
 
 
(f:BDL)
 
19 października
 -
Dzisiaj statek „Polar Pioneer” wypłynął z Mar del Plata w Argentynie. Do Stacji powinien dotrzeć ok. 25 października. Przed nami ostatnie porządki, pakowanie beczek i skrzyń, rozładunek statku i przekazanie obowiązków naszym następcom. 40 wyprawa się żegna, dziękuje za śledzenie relacji z pobytu i przekazuje głos do studia – następne wpisy będą już autorstwa uczestników kolejnej, 41 wyprawy (t: DBA)
   
 
 
 
Zrzut ekranu ze strony Marine Traffic
 
 
 
Pamiątkowe zdjęcie 40 Polskiej Wyprawy Antarktycznej
(f: PA)
17 października
 -
W Stacji trwają porządki przed przyjazdem kolejnej wyprawy. Jeszcze chwila, a już zaczniemy się pakować (t: DBA).
 
 
(f: DBA)
15 października
 -
Przyroda powoli budzi się do życia. Pingwiny Adeli i białobrewe na dobre rozpoczęły sezon godowy, a na Półwyspie Patelnia i jego okolicy powstają haremy słoni morskich (t: DBA)
   
 
 
Pingwiny białobrewe
przy budowie gniazda,
okolice stacji „Copacabana"
(f: DBA)
 
 
 
Harem słoni morskich na Półwyspie Patelnia
(f: MD)
13 października
 -
Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji Sylwek przygotował tematyczną prezentację, podczas której opowiedział jak wygląda praca ratownika medycznego (t: DBA).
10 października
 -
Dzisiaj rano poprowadziliśmy dedykowaną lekcję za pośrednictwem Skype’a dla SP nr 154 z Warszawy. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w zajęcia, a najbardziej podobał im się quiz z wiedzy o Antarktyce.
 
 
 
  
 
 
Zrzut ekranu z prowadzonych zajęć
 
 -
Natomiast przed południem część naszej ekipy, korzystając z dobrej pogody, wybrała się zodiakami w odwiedziny do stacji koreańskiej King Sejong na Półwyspie Bartona. Była okazja do zwiedzenia stacji i wymienienia się okolicznościowymi pamiątkami (t: DBA).
   
 
 
 
 
 
(f: AL)
 
 
 
7 października
 -
Dzisiaj świętowaliśmy urodziny Marty i z tej okazji odwiedzili nas sąsiedzi ze stacji Ferraz. Było bardzo sympatycznie, ale i sentymentalnie, bo było to nasze ostatnie spotkanie w Antarktyce. Wymieniliśmy się specjalnie na tę okazję przygotowanymi upominkami oraz obejrzeliśmy zdjęcia i filmy z zimowania, wspominając nasze poprzednie spotkania. Mamy nadzieję, że gdzieś się
jeszcze kiedyś spotkamy! (t: DBA)
   
 
 
  
 
 
 
 
 
 
(f: PA)
6 października
 -
Zima w tym sezonie w ogóle nas nie rozpieszczała. Mimo to podjęliśmy ostatnią próbę zjazdu na nartach w miejscu, w którym było jeszcze trochę śniegu. Wybór padł na Urbankową Turnię (Urbanek Crag) po drugiej stronie fiordu Ezcurra, gdzie dotarliśmy zodiakiem. Pogoda dopisała, a Stacji z tej perspektywy jeszcze nie mieliśmy okazji oglądać (t: DBA).
   
 
 
 
 
 
(f: DBA)
 
 
 
 
Widok na Stację z Urbankowej Turni
(f: AL)
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
PA - Piotr Andryszczak
LK - Leszek Krzemień
AL - Adam Latusek
DBL - Daria Bloch-Lewandowska

autorzy tekstów: (t: YY)
DBA - Dagmara Bożek-Andryszczak
DBL - Daria Bloch-Lewandowska

Wiadomości archiwalne
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA