POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne 2016 (1-20 listopada)

Wiadomości archiwalne 2016 (1-20 listopada)

2016

 20 listopada
 
Morsowanie z Zatoce Admiralicji

W zdrowym ciele zdrowy duch! Czas zacząć antarktyczne morsowanie! W niedzielę, 20 listopada, ekipa w składzie Asia, Sebastian, Krzysiek, Damian, Przemek i Dasia po krótkiej, lecz intensywnej rozgrzewce postanowiła zażyć kąpieli morskiej. Było rześko! (t: DBL)
   
   
 
 
 
 
(f:MC)
   
 
 
 
 
(f:MF)
19 listopada
 -
30-tka Gosi

17 listopada Gosia obchodziła okrągłe urodziny.To nie byle jaka okazja – kończyć 30 lat na Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.
W sobotę, 19 listopada, Asia upiekła pyszny tort,  a 41. Wyprawa przygotowała dla Małgorzaty kilka niespodzianek.
 
 
Wśród nich była jej karykatura, która została zaprojektowana i wykonana metodą termotransferu (identyczną jak przy wykonaniu płytek obwodów drukowanych PCB) oraz drewniane pudełko wypełnione sentencjami i pozytywnymi myślami na każdy miesiąc. Mamy nadzieję, że przyda się szczególnie podczas zimowania. (t: DBL)(f: DBL).
   
   
   
   
17 listopada
 -
Zmiana ekipy zimującej na brazylijskiej stacji Ferraz

41. Wyprawa została zaproszona na oficjalną zmianę ekipy zimującej na Ferraz. Wybraliśmy się tam w osiem osób. Ponieważ jest to stacja wojskowa, oficjalne przekazanie rozpoczęło się na świeżym powietrzu, pod masztem, na którym dostojnie powiewała brazylijska flaga. Uroczystości towarzyszyły przemowy i podziękowania.
 
   
 
   
 
   
Następnie przeszliśmy do głównego budynku na drobny poczęstunek.
Oprócz zmiany zimowników, Brazylijczycy postanowili tego dnia uczcić odejście z marynarki wojennej dwóch polarników ze swojej wyprawy oraz urodziny Ricardo Parpagoli. Nasza Gosia również obchodziła okrągłe 30-te urodziny. Postanowiliśmy wspólnie z zaprzyjaźnioną stacją zrobić jej niespodziankę i odśpiewaliśmy w narodowych językach wszystkie urodzinowe piosenki, jakie znaliśmy. Zaczęło zmierzchać, więc czas było wracać do domu. W drodze na Arctowskiego podziwialiśmy zachwycający zachód słońca. (t: DBL)
   
 
   
 
17 listopada
 -
MONICA na Lions Rump

Pierwszy raz w historii lotów samolotów bezzałogowych Projektu MONICA udało się dolecieć na Lions Rump samolotem skonstruowanych przez Politechnikę Warszawską !!!
Refugium Nr 2,  tzw. „Taturowa chata”,  jest zlokalizowane na zachodnim brzegu Zatoki Króla Jerzego, tuż przy granicy ASPA 151, około 35 km od stacji.
 
 
 
W okresie letnim dwójka polskich monitoringowców prowadzi tutaj obserwacje zwierząt. W tym roku są to: Anna Grebieniow i Julia Kończak. Dziewczyny przygotowały nam niespodziankę, którą swoim spostrzegawczym okiem wychwyciła Ania Zmarz przeglądając zdjęcia z lotu.
Ekipie MONICA gratulujemy, a dziewczyny serdecznie pozdrawiamy! (t: DBL) (f: MONICA)
12 listopada
 -
Prace na Demay

W Paradise Cove (nazwa została nadana przez polską wyprawę w 1980 roku) można znaleźć kawałek raju na Wyspie Króla Jerzego! 10 kilometrów od Stacji, z dala od cywilizacji, stoi mały, przytulny, drewniany domek. Wiosną i latem wystarczy otworzyć drzwi, wyjść na ganek, a przed wami roztacza się widok na przepiękną zatokę, zaraz obok, na plaży wylegują się słonie morskie, uchatki, a nawet spotkać można lamparta morskiego. Refugium znajduje się na terenie ASPA 128 (Antarktyczny Obszar Specjalnie Chroniony). Służy przede wszystkim grupom monitoringowym i naukowym jako baza wypadowa, szczególnie podczas lata. Obiektem opiekuje się nasza Stacja. Pracownicy kolejnych wypraw utrzymują, remontują go i dbają o zaprowiantowanie.
 
 
Tuż nad wejściem do chatki wisi kawałek kości wieloryba z wygrawerowanym napisem “Raj”. W środku dwa piętrowe łóżka, piecyk opalany drzewem, zlew i prysznic z wodą ogrzewaną w płaszczu wodnym pieca, kuchenka gazowa, mały przedsionek oraz dwa pomieszczenia magazynowe (techniczne i spożywcze). Pod stołem leży dziennik, w którym każdy może zostawić wpis ze swojej wizyty.
Od 12 listopada trwają prace konserwacyjne i remontowe na Demey’u. (t: DBL)(f: DBL)
   
 
   
 
   
 
11 listopada
 -
Narodowe Święto Niepodległości

Jedenastego listopada na Stacji im. H. Arctowskiego obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
Na maszcie zawisła nowa, niepotargana wiatrem, flaga narodowa. Na obiad zaprosiliśmy Brazylijczyków ze Stacji Ferraz, z którymi spędziliśmy miłe popołudnie. (t: DBL)(f: DBL)
   
 
   
 
8 listopada
 -
MONICA - pierwszy lot

Dzisiaj odbył się pierwszy lot samolotu bezzałogowego PW-ZOOM projektu MONICA.
Dzień przed startem wszystkie stacje na Wyspie Króla Jerzego są informowane mailowo o lotach, ich zakresie i wysokości, a pół godziny przed lotem otrzymują komunikat bezpieczeństwa "SECURITE", nadawany przez radio UKF.
 
 
Tego dnia pogoda była idealna, wiał lekki wiatr. O godzinie 10:30 samolot wzniósł się ponad ziemię. Pierwszy lot trwał około 40 minut.
Rok temu lądowanie odbywało się na śniegu. Tym razem ekipa MONICA miała utrudnione zadanie, trzeba było lądować na kamienistej ziemi. Zarówno start, jak i lądowanie odbywały się w trybie manualnym, prowadzone były przez Adama Tomaszewskiego. Samolot bezpiecznie osiadł na ziemi.
Zespół w składzie: Anna Zmarz, Mirosław Rodzewicz, Paweł Kusideł i Adam Tomaszewski wykonał trzy udane loty nad ASPA 128. Dzięki temu udało się pozyskać zdjęcia cyfrowe do dalszych analiz. (t: DBL)(f: DBL)
   
 
   
 
   
 
   
 
6 listopada
 -
Szkolenie BHP MONICA

Ruszył kolejny sezon projektu polsko-norweskiego pt. „A novel approach to monitoring the impact of climate change on Antarctic ecosystems - MONICA
Projekt jest realizowany przez dwie polskie placówki naukowe (Zakład Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN i Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej) oraz partnera norweskiego (Northern Research Institute Tromsø).

Jest to już trzeci sezon badawczy prowadzony w oparciu o Polską Stację Antarktyczna im. H. Arctowskiego. Przez dwa miesiące zespół w składzie: Anna Zmarz, Mirosław Rodzewicz, Paweł Kusideł, Adam Tomaszewski będzie realizował zadania badawcze z wykorzystaniem samolotów bezzałogowych na Wyspie Króla Jerzego.
Mirek i Ania z grupy MONICA przygotowali krótką prezentację o tym, czym się zajmują oraz przeszkolili nas z zasad poruszania się po terenie Stacji podczas startu i lądowania samolotu. (t: AZ)
   
 
 
 
 
 
(f: DBL)
4 listopada
 -
Pierwszy tydzień na Stacji

To był ciężki i pracowity, a zarazem owocny tydzień dla 41. Wyprawy Antarktycznej.
Udało nam się rozpakować większość rzeczy, które przypłynęły statkiem, rozpoczęliśmy monitorinigi, praca wre. Dzisiaj po kolacji wysprzątaliśmy Stację. Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów, którzy jutro nas odwiedzą. Aktualnie trwa seans filmowy kultowych filmów polskiej kinematografii. (t: DBL)
1 listopada
 -
Wszystkich Świętych. Pamiętamy…

Włodzimierz Puchalski urodził się 6 marca 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Pierwszy aparat fotograficzny dostał od dziadka gdy miał 13 lat. Od tego momentu fotografia, zwłaszcza fotografia przyrodnicza, stała się pasją, której poświęcił całe życie.
 
 
Słynny fotograf zmarł w trakcie wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego i tam też został pochowany. Grób Puchalskiego został wpisany na listę obiektów historycznych Antarktyki.
1 listopada wybraliśmy się na grób Włodzimierza Puchalskiego, by uczcić jego cześć.
   
Pomimo niesprzyjającej aury, gradu i silnego wiatru (dochodzącego nawet do 9°B) udało się zapalić świece i postawić je na grobie fotografa. (t: DBL) (f: DBL)
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
DBL - Daria Bloch-Lewandowska

autorzy tekstów: (t: YY)
DBL - Daria Bloch-Lewandowska
AZ - Anna Zmarz

Wiadomości archiwalne
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA