POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Wiadomości archiwalne 2016 (22 listopada - 14 grudnia)

Wiadomości archiwalne 2016 (22 listopada - 14 grudnia)

2016

 14 grudnia
 -
Rocznica zdobycia Bieguna Południowego

Zmagali się z mrozem, wiatrem i konkurencyjną brytyjską ekspedycją Roberta Falcona Scotta. Żeby przeżyć, musieli zjeść swoje psy.
 
 
14 grudnia 1911 norwescy polarnicy pod kierownictwem Roalda Amundsena, jako pierwsi stanęli na biegunie południowym.
Dzisiaj obchodzimy 105 rocznicę tego wydarzenia.
 
Roald Amundsen (f: internetowa baza sławnych ludzi)
 
 
Na łamach http://www.biznes.newseria.pl/  dr Małgorzata Korczak-Abshire wyjaśnia:
„Zakładając polską stację badawczą [Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego – red.], która działa nieprzerwanie od 1977 roku, czerpaliśmy wiedzę z wcześniejszych odkryć i dokonań, które były prowadzone na Antarktydzie. Bardzo nas to inspirowało. Cały czas odkrywamy ten kontynent i tajemnice, które jeszcze kryje. Nasze badania obejmują różnoraki zakres naukowy: geologię, glacjologię, biologię, również badania morskie oraz monitoring meteorologiczny i gatunków wskaźnikowych” (t: DBL, źródło: www.biznes.newseria.pl)
   
 
 
„Zdjęcie wykonane 16 grudnia 1911 roku na biegunie południowym przez Olava Bjaalanda” (f: Wikipedia)
 
„Okładka książki autorstwa Roalda Amundsena „Zdobycie Bieguna Południowego”, Wydawnictwo Iskry”
14 grudnia
 -
Siła Marzeń - Miłka najmłodszą Polką z Koroną Ziemi

Miłka wyruszyła z Polski. Trzymamy za Ciebie kciuki! Korona Ziemi będzie Twoja!

41. Wyprawa Antarktyczna (t: DBL) (f: MF)
13 grudnia
 -
Pożegnanie MONICA i INACH

Wczoraj pożegnaliśmy naukowców i studentów z Projektu MONICA oraz INACH. Odpłynęli chilijskim okrętem Lautaro na Stację Frei.
Na maszcie powiewa tylko polska flaga. Zostaliśmy sami… Jakoś nieswojo było podczas kolacji. W czasie dzisiejszego śniadania panowała niepokojąca cisza… Na Arctowskim jest obecnie 11 osób. Oprócz tego trzech uczestników 41. Wyprawy nadal remontuje Lions Rump.
 
 
Profesorze Mirku, Aniu, Adamie, Pawle, Leon, Soon i Joaquin, dzięki za wszystkie mile spędzone chwile!
Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy Was poznać! Życzymy szczęśliwej i bezpiecznej podróży do domu! (t: DBL) (f:DBL)
   
 
10 grudnia
 -
Morsowania ciąg dalszy

W weekendy zażywamy morskich kąpieli! (t: DBL)
 
9 grudnia
 -
Czas odwiedzić Lions Rump!

Ekipa techniczno-remontowa popłynęła na Refugium Lions Rump! Od dzisiaj przez kolejnych kilka dni Julia i Ania będą miały towarzystwo - trzech polarników z 41. Wyprawy: Marka, Sebastiana i Przemka. Powodzenia!
 
 6 grudnia
 
Mikołajki

Kiedy 41. ogląda hit światowej kinematografii, na stacji Św. Mikołaj oraz jego pomocnicy uwiją się i pakują prezenty! Hoł hoł hoł! Kto był grzeczny w tym roku?
   
     
 3 grudnia
 -
Wyprawa na argentyńską Stację Carlini

Jest sobota rano, czterech śmiałków: Gosia, Dasia, Przemek i Seba szykują sprzęt na swoją wyprawę pod domkiem meteorologicznym.
Pogoda zachęca do spaceru. Ruszają na lodowiec Warszawa. Celem jest argentyńska Stacja Carlini. Pokonują ponad 15 km i nagle im oczom ukazuje się baza antarktyczna. Przed nimi jeszcze 5 km do przejścia. Tymczasem na czole lodowca pracują argentyńscy naukowcy. Nie wierzą własnym oczom, gdy zauważają czwórkę Homo sapiens idących od strony czapy! By się upewnić, że widzą ludzi – podjeżdżają skuterami. Radości nie ma końca! Oczywiście zapraszają Polaków na kolacje, gdzie serwowana jest pizza. Następnego dnia ekipa śmiałków rusza do domu. Pod wieczór, zmęczeni, lecz zadowoleni docierają na Arctowskiego. (f: DBL)
   
 
   
 
1 grudnia
 -
Przyjazd INACH

1 grudnia na Stację przybyli naukowcy z projektu INACH - jeden Koreańczyk i dwóch Chilijczyków. Leon, Soon i Joaquín, witamy na pokładzie! (t: DBL) (f: LB)
 
 
Dzisiaj Dzień Antarktyki!

1 grudnia 1959 r. w Waszyngtonie podpisano Traktat Antarktyczny. Zabrania on jakichkolwiek działań o charakterze militarnym, lecz nie wyklucza przebywania na terytorium antarktycznym pracowników wojskowych. Badania naukowe, prowadzone w Antarktyce, mają być efektem współpracy, a ich wyniki są dostępne dla wszystkich.
 
 
Dzisiaj również zespół projektu MONICA wykonał lot typu BVLOS na Wyspę Pingwinów w Zatoce Króla Jerzego. Samolot leciał na wysokości 550 m. Dystans pomiędzy miejscem startu, a celem wynosił 30 km. Dzięki lotom UAV (Unmanned Aerial Vehicle) można monitorować trudno dostępne rejony Antarktyki, gdzie ekipy naukowców bardzo rzadko docierają. Dzisiejszy lot był lotem najdalej oddalonym od Stacji im. H. Arctowskiego! Dlatego też mamy podwójne święto!
Dzięki grupie MONICA podziwialiśmy rejony Wyspy Króla Jerzego z lotu ptaka. Antarktyka zachwyca swoim pięknem, sami zobaczcie! (T: DBL) (f: MONICA)
   
 
 
 
 
Plan lotu
 
 
 
Wyspa Pingwinów na mapie
   
   
29 listopada
 -
Andrzejki!

Oprócz codziennych obowiązków i dużej ilości pracy, wieczorami staramy się urozmaicać sobie czas. Ostatki i Andrzejki były motywatorem do zorganizowania wróżb. Rozpuściliśmy wosk, który laliśmy przez wielki stacyjny klucz.
 
 
Dla podkreślenia charakteru miejsca, w którym przyszło nam w tym roku przebywać, do miski z wodą wrzuciliśmy kawałek lodu z lodowca. Pozostało tylko uruchomić wyobraźnię… zobaczcie jaka przyszłość czeka polarników ;) (t: DBL) (f: DBL)
   
   
   
   
25 listopada
 -
Po trzech weekendach pracy Demay został wyremontowany. Tak wygląda obecnie – podoba się Wam? (t: DBL) (f: DBL)

(f: ML)
   
   
   
   
25 listopada
 -
Monitoring ekologiczny

Monitoring ekologiczny prowadzimy w celu określenia wielkości i kondycji populacji ptaków morskich i ssaków płetwonogich, czyli tzw. gatunków wskaźnikowych żyjących w Antarktyce. Informacje o tych morskich zwierzętach zbiera się, gdy wychodzą one na ląd, np. w okresie rozrodu lub linienia. Podczas naszych codziennych obserwacji w terenie zbieramy informacje o: lokalizacji miejsc lęgowych ptaków, liczbie gniazd, czyli par lęgowych, liczbie piskląt, co pozwala nam ocenić wielkość populacji i sukces lęgowy. Aby określić kondycje ptaków w odpowiednim czasie ważymy i mierzymy jaja oraz pisklęta. W celu śledzenia wędrówek ptaków zakładamy im nadajniki oraz rejestrujemy numery osobników zaobrączkowanych. Co 10 dni monitorujemy wybrzeża na odcinku 9km, aby określić liczbę, fok i uchatek. W sezonie rozrodczym notujemy liczbę urodzonych młodych tych gatunków, a także ich przeżywalność. Prowadzimy również rejestr osobników oznakowanych. Zebrane przez nas dane wysyłamy do międzynarodowej bazy danych CCAMLR (Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources). Na ich podstawie m.in. wyznaczane są bezpieczne limity połowów antarktycznego kryla, które pozwalają zachować równowagę w tym wrażliwym ekosystemie.
 
 
Polska zbiera dane z dwóch Antarktycznych Obszarów Specjalnie Chronionych (Antarctic Specially Protected Areas) – ASPA 128 oraz ASPA 151, znajdujących w pobliżu naszej Stacji. Nasza baza na Lions Rump posiada status CEMP site (CCAMLR Ecosystem Monitoring Program). (t: MKA) (f: EP, DC).

Obszar chroniony ASPA 128
   
 
 
 
 
Ewa i Bartek liczą gniazda w kolonii Pt Thomas
 
 
 
Damian liczy gniazda w kolonii Pt Thomas
   
 
 
 
 
Ewa robi obrysy kolonii Pt Thomas
 
 
 
Foka Weddella
   
 
 
 
 
Petrelce olbrzymie z Llano Point
 
 
 
Wydrzyk wśród pingwinów
   
 
 
 
 
Pingwin białobrewy z Llano Point
 
 
 
Petrelec i pingwiny
22 listopada
 
Monitoring hydrologiczny i morski

Monitoring hydrologiczny i morski prowadzony jest przez Małgorzatę Witczak oraz Macieja Chełchowskiego. Wykonywane badania i obserwacje obejmują pomiary natężenia przepływu, stanu wody oraz transport rumowiska wleczonego w korytach potoków, powstałych wraz z cofnięciem się lodowca. Celem monitoringu jest badanie nowopowstałych koryt potoków tworzących się na skutek recesji lodowców. Jednocześnie pobierane są osady z dna oraz próby wody morskiej z różnych głębokości.  Codziennie wykonywane są obserwacje meteorologiczne. (t: MW, MC) (f: MW, MC)
   
 
 
 

autorzy zdjęć: (f: XX)
DBL - Daria Bloch-Lewandowska
MW - Małgorzata Witczak
MC - Maciej Chełchowski
DC – Damian Czajka
EP – Ewa Przepiórka
MF - Marek Figielski

autorzy tekstów: (t: YY)
DBL - Daria Bloch-Lewandowska
AZ - Anna Zmarz
MW - Małgorzata Witczak
MC - Maciej Chełchowski
MKA – Małgorzata Korczak-Abshire

Wiadomości archiwalne
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA