POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA
im. H. ARCTOWSKIEGO     STRONA ARCHIWALNA

Stacja "Arctowski" :: Stacja - historia i infrastruktura :: Historia powstania

Historia powstania


Pierwsza samodzielna, polska ekspedycja naukowa, wyruszyła do Antarktyki w końcu 1975 roku.
Była to wprawdzie wyprawa morska, mająca na celu ocenę zasobów kryla i ryb na Południowym Oceanie, jednak lądowała także na Wyspie Króla Jerzego w Archipelagu Szetlandów Południowych, po zachodniej stronie Półwyspu Antarktycznego (62°09'41"56 S, 58°31'49"99 W), gdzie wmurowana została w skałę tablica upamiętniająca ten moment.
 
Po dwóch latach, licząc od tego rekonensansu, na tej właśnie wyspie wylądowała kolejna wyprawa, mająca za zadanie wybudowanie Stacji Antarktycznej Polskiej Akademii Nauk. Patronem Stacji został wybitny polski badacz polarny Henryk Arctowski (1871-1958) uczestnik pierwszej naukowej wyprawy do Antarktyki na statku "Belgica" (1897-1899).

Oficjalnie Stacja rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i funkcjonuje nieprzerwanie do chwili obecnej. Dzięki założeniu Stacji, Polska stała się trzynastym, pełnoprawnym członkiem Układu Antarktycznego.
Obecnie "Arctowski" jest jedyną działającą, całoroczną, polską stacją antarktyczną.
więcej o historii powstania stacji >>  więcej o historii powstania stacji
 
 Inicjatorem polskich badań antarktycznych i długoletnim dyrektorem obecnego Zakładu Biologii Antarktyki PAN był prof. Stanisław Rakusa-Suszczewski, wspierany przez wiele lat w swoich dążeniach przez prof. Romualda Z. Klekowskiego. Obecnie Zakładem Biologii Antarktyki PAN kieruje doc. dr hab. Andrzej Tatur.
 
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA