ANTARKTYKA

Antarktyka :: Ciekawostki :: Rosjanie dotarli do jeziora Wostok

Rosjanie dotarli do jeziora Wostok


 
Agencja Ria Novosti poinformowała, że 5 lutego naukowcy rosyjscy dotarli do  powierzchni podlodowego jeziora Wostok, przerywając wiercenia na głębokości 3769 m. Ale już w kilka godzin później Valery Lukin, dyrektor Rosyjskiego Programu Antarktycznego, w wywiadzie dla prestiżowego naukowego tygodnika „Nature”, stwierdził, że komunikat o sukcesie jest przedwczesny. Dopiero analiza danych pochodzących z czujników wiertła pozwoli na rozstrzygnięcie, czy Rosjanie rzeczywiście dotarli do powierzchni jeziora. Wreszcie 8 lutego Valery Lukin oficjalnie potwierdził sukces rosyjskich naukowców.

Większość ekipy opuściła już bazę Wostok, drogą powietrzną przetransportowano ich na pokład lodołamacza „Akademik Fiodorov”. Naukowcy i technicy powrócą w rejon jeziora dopiero w grudniu, na początku antarktycznego lata.
Wieloletnie badania zaplanowano ambitnie. Naukowcy przewidują nawet wysłanie w głąb jeziora robota, który mógłby pobierać próbki wody i osadów dennych.
 
Tegoroczne prace rozpoczęły się 2 stycznia na głębokości około 3650 m. Rosyjscy naukowcy oceniali wtedy, że od powierzchni jeziora dzieli ich zaledwie kilkadziesiąt m, ale wydajność wiertła to zaledwie 3 m na dobę, zaś sezon badawczy w tym rejonie trwa wyjątkowo krótko. Okolica bazy Wostok nazywana jest biegunem zimna, w 1983 r. zanotowano tu rekordowo niską temperaturę –89°C. Stąd też powrót naukowców i techników zaplanowano już na 6 lutego.
 
W wyniku ostatnich badań liczba podlodowych jezior na Antarktydzie  wzrosła do ponad 300, lecz jezioro Wostok wciąż jest największym z nich. W tym roku brytyjscy badacze planują rozpoczęcie wierceń podlodowego jeziora Ellsworth.
 
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA