ANTARKTYKA

Antarktyka :: Ciekawostki :: Śmierć trzech Kanadyjczyków w Antarktyce

Śmierć trzech Kanadyjczyków w Antarktyce


 
Tragicznie zakończył się lot samolotu „Twin Otter” należącego do kanadyjskiej firmy Kenn Borek Air.Na pokładzie zginęło trzech członków załogi.
 
Samolot, który zapewniał wsparcie logistyczne dla amerykańskich i włoskich działań w Antarktyce zaginął 23 stycznia 2013 r. w trakcie lotu z  amerykańskiej bazy Amundsen-Scott położonej na Biegunie Południowym do włoskiej stacji Zucchelli położonej nad Zatoką Terra Nova (Morze Rossa).
Poszukiwania prowadzone przez amerykańskich i nowozelandzkich ratowników z użyciem samolotów i helikopterów doprowadziły do odnalezienia wraku samolotu, który rozbił się na wysokości 3900 m na zboczu jednego ze szczytów Gór Królowej Aleksandry, pasma stanowiącego część Gór Transantarktycznych oddzielających Antarktydę Zachodnią od Antarktydy Wschodniej. Załoga samolotu zginęła na miejscu.
 
Miejsce katastrofy położone jest mniej więcej w połowie drogi między stacją amerykańską a włoską, w odległości około 680 km od każdej z nich. Trudne warunki pogodowe panujące w końcowym okresie antarktycznego lata uniemożliwiły ratownikom pracującym w niezwykle trudnym górskim terenie odzyskanie ciał załogi. Odnaleziono natomiast rejestrator zapisujący rozmowy prowadzone w kabinie, co może pomóc w ustaleniu przyczyn katastrofy.
Działania ratowników zostaną wznowione w trakcie kolejnego antarktycznego lata. W tym roku w Antarktyce pracowało 14 doświadczonych załóg samolotów należących do firmy Kenn Borek Air.

Na podstawie komunikatów Rescue Coordination Centre New Zealand


informację opublikowano: 28.02.2013
źródło: AK
 
 
 
Projekt, realizacja, opieka serwisowa: ARKTOS © 2009-2017 IBB PAN ZBA